Sonofon køber CBB Mobil

Sonofon opsluger discount-selskabet CBB Mobil,m som i forvejen anvender Sonofons mobilnet. CBB fortsætter som selvstændigt selskab med en Sonofon-direktør for enden af bestyrelsesbordet.

Så er det slut med endnu et af de store, selvstændige discountselskaber på det danske mobilmarked. Sonofon har købt det næststørste af slagsen, CBB Mobil.

Parterne vil ikke offentliggøre salgsprisen, men CBB Mobils ejere, Peer Kølendorf fra mobildistributøren Comitel og Michael Moesgaard Andersen, tidligere Andersen Management International, har tidligere erklæret sig villige til at sælge for 200 millioner kroner.

I januar købte TDC de resterende aktier i Danmarks discount-pioner, Telmore, for 300 millioner kroner.

Selvstændigt selskab

TDC har ladet Telmore fortsætte som selvstændigt selskab, og det samme bliver tilfaldet med Sonofon. Der er ingen planer om at slå CBB-organisationen sammen med landets næststørste mobilselskab.

Derimod indsætter Sonofon sin egen mand, koncerndirektør Allan Koch, til at lede bestyrelsesmøderne.

Sonofon har fået mulighed for at deltage i kampen om at købe CBB Mobil, efter norske Telenor i december købte amerikanske Bellsouths 46,5 procent af aktierne i Sonofon for godt tre milliarder kroner.

Sonofon var også den mest oplagte køber til CBB Mobil, fordi det kan være forbundet med problemer at flytte kunderne til et andet mobilnetværk.

- CBB Mobil er et veldrevet selskab, som er meget populært hos kunderne. Vi ser frem til at bygge videre på CBB's succes og styrke selskabets udvikling på det danske marked, siger Sonofons administrerende direktør, Tage Reinert, i en pressemeddelelse.

I dag har alle de danske mobilselskaber enten discount-koncepter, der minder om Telmores eller CBB's eller abonnementer, hvis priser er omtrent lige så attraktive.

Annonce

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network