Sonofon køber CBB Mobil

Sonofon opsluger discount-selskabet CBB Mobil,m som i forvejen anvender Sonofons mobilnet. CBB fortsætter som selvstændigt selskab med en Sonofon-direktør for enden af bestyrelsesbordet.

Så er det slut med endnu et af de store, selvstændige discountselskaber på det danske mobilmarked. Sonofon har købt det næststørste af slagsen, CBB Mobil.

Parterne vil ikke offentliggøre salgsprisen, men CBB Mobils ejere, Peer Kølendorf fra mobildistributøren Comitel og Michael Moesgaard Andersen, tidligere Andersen Management International, har tidligere erklæret sig villige til at sælge for 200 millioner kroner.

I januar købte TDC de resterende aktier i Danmarks discount-pioner, Telmore, for 300 millioner kroner.

Selvstændigt selskab

TDC har ladet Telmore fortsætte som selvstændigt selskab, og det samme bliver tilfaldet med Sonofon. Der er ingen planer om at slå CBB-organisationen sammen med landets næststørste mobilselskab.

Derimod indsætter Sonofon sin egen mand, koncerndirektør Allan Koch, til at lede bestyrelsesmøderne.

Sonofon har fået mulighed for at deltage i kampen om at købe CBB Mobil, efter norske Telenor i december købte amerikanske Bellsouths 46,5 procent af aktierne i Sonofon for godt tre milliarder kroner.

Sonofon var også den mest oplagte køber til CBB Mobil, fordi det kan være forbundet med problemer at flytte kunderne til et andet mobilnetværk.

- CBB Mobil er et veldrevet selskab, som er meget populært hos kunderne. Vi ser frem til at bygge videre på CBB's succes og styrke selskabets udvikling på det danske marked, siger Sonofons administrerende direktør, Tage Reinert, i en pressemeddelelse.

I dag har alle de danske mobilselskaber enten discount-koncepter, der minder om Telmores eller CBB's eller abonnementer, hvis priser er omtrent lige så attraktive.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S