Artikel top billede

Ekspert om bredbåndsudspil: Fint forsøg - men tingene er gjort i forkert rækkefølge

Regeringens bredbåndsinitiativ er godt, men det burde være baseret på en gennemtænkt plan, lyder det fra en teleekspert.

Regeringens nye bredbåndsudspil skal sikre danskerne bedre bredbånds- og mobildækning.

For at opfylde den målsætning er der opstillet en række krav og afsat en pose penge.

Du kan læse om planen her: Her er regeringens nye bredbånds-plan: Sådan skal 300 millioner sikre dig bedre bredbånd

Men ifølge Knud Erik Skouby, der er professor på Institut for Elektroniske Systemer på Aalborg Universitet, har regeringen grebet tingene forkert an.

"Først vil jeg dog gerne rose udspillet, for det er helt nødvendigt at gøre noget, når man fra politisk hånd har valgt at digitalisere mange centrale funktioner i vores samfund," lyder det fra professoren.

"Og det er fint, at der er afsat penge til formålet."

Læs også: Ny ordning: Træk din bredbåndsforbindelse fra i skat

Lav dog en plan først!

Men det bliver desværre ikke kun til ros til regeringen.

"Men ingen ved, om det er det rigtige beløb, eller hvordan pengene skal fordeles," fortsætter han.

"Efter min mening burde man have gjort det omvendt. Først undersøgt tingene og lavet en plan for derefter at afsætte de nødvendige midler."

Han peger på, at der vil skabes masser af unødige problemer med den valgte fremgangsmåde.

"Hvem skal have penge? Skal man søge? Hvordan har regeringen tænkt sig at løse opgaven?," siger han til Computerworld.

Udspillet er altså for flagrende, men dog udført i velvilje, i følge professoren på Institut for Elektroniske Systemer.

"Det er jo langt fra en ny problemstilling. Vi har snakket om problemet i årevis, så man burde have forberedt sig bedre," siger han.

Læs også:

Her er regeringens nye bredbånds-plan: Sådan skal 300 millioner sikre dig bedre bredbånd

Ny bredbåndsplan er beviset: De frie markedskræfter holder ikke på det danske telemarked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere