Apple vil gerne i lag med erhvervslivet - men det skal (som sædvanlig) være på Apples egen måde

ComputerViews: Apple vil på den ene side gerne i lag med erhvervslivet, men tøver på den anden side med at engagere sig. Hvilken vej skal selskabet vælge?

Artikel top billede

ComputerViews: De store it-virksomheder flokkes om erhvervslivet, som ikke går så meget op i pris, så længe de leverede it-løsninger blot kaster gevinst af sig - i modsætning til forbruger-markedet, hvor priskrigen raser og med enkelte undtagelser presser alle til at stemple priserne i bund.

Erhvervslivet går mere op i gevinsterne, som netop i disse år kan være betydelige, hvis det lykkedes for virksomheden at omstille sig til de nye muligheder, som de nye, avancerede og intelligente systemer giver.

Der er dog en undtagelse, nemlig Apple, der nægter at indordne sig og levere de service-løsninger, som erhvervslivet ellers åbenlyst efterspørger.

Apple har med sit brand og sin massive tilstedeværelse på forbrugermarkedet med sine Mac-computere, iPhones og iPads ellers alle forudsætninger for at tage en bid af denne enorme kage, der rummer milliarder af dollar i indtjeningspotentiale.

Men nej.

Apple har fornylig ganske vist indgået samarbejds- og udviklingsaftaler med både IBM og Cisco, som du kan læse om her: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Disse aftaler kan ses som en form for forsigtig håndsudrækning mod erhvervsvlivet via de store partnere, som jo allerede har fodfæste på markedet for erhvervsløsninger.

Men Apple selv holder sig fortsat på afstand - også selv om der er efterspørgsel efter selskabets løsninger i erhvervslivet.

Apple angriber nemlig erhvervsmarkedet med samme vinkel, som har skabt så stor succes på forbrugermarkedet for selskabet: Nemlig opbygningen af et stort økosystem af udviklere, som leverer visuelt veldesignede, enkle og sikre løsninger i meget stor skala.

Virksomheder vil egentlig gerne mere

Analysehuset Gartner peger på, at mange virksomheder ville ønske, at Apple ville skænke erhvervslivet mere opmærksomhed end det er tilfældet - hvilket er med til at gøre selskabets position stærkere over for erhvervslivet.

For i modsætning til de øvrige spillere på markedet har Apple både råd, plads og image til at forsøge at angribe markedet på en anderledes måde.

Analysehuset Forrester har tidligere peget på, at Apple i modsætning til alle andre har været i stand til at opbygge en position i erhvervslivet uden at fokusere på at gøre det og uden at tage blikket væk fra det, som selskabet opfatter som en kerneværdi, nemlig design og lækre slutbruger-oplevelser.

For Apple - som for alle andre - gælder det, at erhvervslivets behov er grundlæggende forskellig fra forbrugernes behov: Virksomhederne vil have kontrol over deres data og forretnings-værdier, mens forbrugerne er ligeglade, bare det virker.

Det er på sidstnævnte område, at Apple har opbygget hele sit design og sin teknologi-tilgang. Men den køber erhvervslivet ikke ubetinget.

Hvad gør Apple så

Ifølge Apples topchef, Tim Cook, udgør salget til erhvervslivet ikke desto mindre 13 procent af Apples samlede omsætning - det vil sige i omegnen af 175 milliarder kroner.

Tim Cook har selv flere gange understreget, at Apple langt fra høster optimalt på det store potentiale, der ligger for selskabet i salg af Mac-computere, iPhones og iPad-computere til erhvervslivet, hvor der altså med andre ord er meget mere at komme efter.

Det understreges blandt andet af den netop lancerede iPad Pro, som med sin størrelse og nye features er designet til at appellere (mere) til erhvervsmæssig brug og tage kampen op mod blandt andet Microsofts Surface Pro.

Apple er dog her fanget i et dilemma, som du kan læse mere om her: Apples iPad-dilemma: Denne beslutning kan komme til at koste selskabet dyrt

Det er imidlertid interessant, at Tim Cook fornylig har sagt, at ingen leverandører efter hans mening har gjort det godt nok, når det gælder udvikling af mobile løsninger til erhvervslivet.

Efter hans mening er de fleste groet fast i gammeldags applikationer som e-mail, browsere og lignende.

Det løfter lidt af sløret for den plan, som Apple arbejder på med IBM og Cisco : At fremtidens it-brug skal være via enkle og veldesignede apps på mobile enheder, som rækker dybt ned i virksomhedernes it-infrastruktur - altså den til forbrugermarkedet så succesrige model overført til erhvervslivet.

Indtil videre er problemet for Apple (og IBM), at erhvervslivet generelt ikke arbejder på den måde. Her arbejder man med browsere, email, applikationer, der bindes sammen på kryds og tværs i komplekse mønstre.

Men noget kan være i gære: Cloud-computing og eksempelvis Microsoft er på vej ud ad samme spor: Nemlig at skabe sammenhæng og høj brugervenlighed via enkle brugergrænseflader, som kan højne produktivitet, overblik og opgaveløsning uden at brugeren skal bekymre sig om de komplekse sammenhænge under motorhjelmen.

Apple har da også lanceret flere services og nogle særlige tilbud rettet mod virksomhederne under Apples nye såkaldte 'Volume Purchase Program' samt flere andre initiativer, der underbygger, at Apple gerne vil nå ud til virksomhederne - så længe det foregår på Apples præmisser, der fortsat bunder i en lang historie som topproducent til forbrugermarkedet.

Når det handler om de mere avancerede (og mere lukrative) it-løsninger til erhvervslivet - og altså ikke hardware - skubber nu sine nye partnere som IBM og Cisco ind foran sig.

Disse partnere har langt større forståelse for virksomhedernes behov og hverdag og er langt bedre i stand til at udvikle tæt integration til virksomhedernes netværk af applikationer og hardware, ligesom de har solide og tillidsvækkende navne i virksomheds-kredse.

Samarbejdet mellem IBM og Apple skal føre til hundredevis af business-orienterede apps til iPhone og iPad baseret på IBM's cloud-platform, 'MobileFirst.'

De første apps tæller en række branche-specifikke apps som Field Connect til teknikere i marken, Passenger Care til lufthavns-personale og Incident Aware til politi.

Det er altså IBM og Cisco, der vil stå i forreste geled ud til virksomhedskunderne med Apples produkter i hænderne. Og det tyder på, at Apple måske alligevel ikke vil gå all in mod erhvervsmarkedet i første omgang med software- og serviceløsninger, men alene selv holde sig sit fokus mod forbrugermarkedet, som selskabet kender så godt.

Følges denne strategi til dørs vil det være givet, at Apple inden længe vil indgå nye aftaler med flere af de klassiske leverandører af software til erhvervslivet.

På den måde vil Apple kunne holde sin sti ren som slutbruger-orienteret producent til forbrugermarkedet. Som er og bliver det vigtigste for Apple. Selv i en tid, hvor alle andre flokkes om erhvervsmarkedet.

Har Apple nogen fremtid som (service)-leverandør til erhvervslivet via selskabets app-tilgang? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

Apple og Cisco indgår tæt partnerskab: Vil give helt nye muligheder for iPhone og iPad i virksomhederne

Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Fire grunde til at virksomheder ikke bør vælge Apple-produkter: Er du enig?

Apple: Partnere er nødvendige for vores succes på erhvervsmarkedet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datacenter Infrastruktur og Compute i Karup, Aalborg eller København

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S