Du bør lappe omgående: Oracle udsender største antal patches nogensinde

Oracle udsender sin største sikkerheds-opdatering nogensinde med 248 sikkerhedspatches. Selskabet opfordrer alle admins til omgående at opdatere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Er du Oracle-administrator kan der vente dig et par travle dage.

Oracle sætter nemlig ny rekord med udsendelsen af hele 248 samtidige sikkerheds-rettelser til selskabets systemer.

Det er den største pakke af patches, som Oracle nogensinde har udsendt på én gang.

Ifølge sikkerhedsselskabet ERPScan, der er specialiseret i sikkerheds-løsninger til SAP og Oracle, udsender Oracle i gennemsnit 100 patches i kvartalet.

"Det er et rekord-antal sikkerheds-problemer, som nu bliver patchet af Oracle i en enkelt opdatering. Og det ser ud til, at der faktisk er tale om det største antal sårbarheder, der bliver patchet, nogensinde i en enkelt opdatering," skriver ERPScan i en analyse af den store Oracle-opdatering.

Fem af de lappede sårbarheder, som Oracle nu lapper, er kritiske og har alle fået den højest mulige rating.

De fleste af de mange sårbarheder, som Oracle har fundet, findes i Java SE, der er kendt for at være notorisk usikker.

Java er Oracles platform til afvikling af Java-applikationer på servere og pc'ere.

Store løsninger

Mange af de øvrige patches skal lappe sikkerhedshuller i bredt anvendte Oracle-produkter som Database og E-Business-løsningerne.

Oracle anbefaler, at alle admins omgående patcher deres Oracle-systemer.

"Oracle modtager jævnligt beskeder om forsøg på at udnytte sårbarheder, som Oracle allerede har udsendt løsninger til. I nogle tilfælde er det lykkedes for angribere at ramme kunder, der har forsømt at indarbejde de tilgængelige Oracle-patches," lyder det fra selskabet.

Ifølge Oracle er selskabet blevet gjort opmærksom på det meget store antal sårbarheder af en lang stribe selskaber, der har meldt tilbage til Oracle.

Det er blandt andet Google, ERPScan, HP's sikkerhedsordning Zero Day Initiative og Salesforce.

Oracle har udsendt en større advisory om den store opdatering. Den finder du her.

Læs også:

Mere end 150 sikkerhedslapper fra Oracle på vej til dig

Ny undersøgelse udpeger de mest usikre programmer hos danske pc-brugere

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job