Kræver milliard-erstatning for SDRAM

Chipproducenten Rambus lægger sag an mod en række konkurrenter efter at have fået medhold i en patentsag tidligere på året. Rambus kulegraves dog selv af konkurrencemyndighederne, fordi selskabet ikke fortalte, at det havde søgt om patent, da det deltog i arbejdet med RAM-standarder.

Den amerikanske chipproducent Rambus anlægger patentsag mod en række konkurrenter og følger dermed op på en opsigtsvækkende dom tidligere på året, som tilkendte selskabet patentrettigheder til en af de mest anvendte standarder i hukommelseschip. Det skriver The Wall Street Journal.

De sagsøgte er Infineon Technologies, Siemens, Hynix Semiconductor og Micron Technologies. Rambus kræver erstatning på over 38 milliarder kroner og forventer i fremtiden at skulle indkassere hundredevis af millioner kroner på licensindtægter.

Rambus udviklede en højhastighedschip i 1990'erne, som Intel stillede sig bag og forsøgte at få andre producenter til at slutte sig bag.

Men på grund af høje royaltybetalinger til Rambus og en høj fremstillingspris besluttede de øvrige producenter at fremstille deres egen chip, som ikke krævede licensafgifter.

Det fik dog Rambus til at slå igen med et sagsanlæg for patentbrud, og et af dem blev tidligere på året afgjort til fordel for Rambus.

Samsung, som er verdens største chipproducent, har accepteret at skulle betale licenser, mens Micron, Infineon og Hynix har nægtet og kalder udgiften på næsten fire procent af indtægterne på chip for urimelig.

Rambus' sagsanlæg mod konkurrenterne kommer ubelejligt for den amerikanske regering, som er i gang med en større undersøgelse af, om der foregår ulovlige prisaftaler i chipindustrien.

Samtidig hævder de amerikanske konkurrencemyndigheder, at Rambus har vildledt ved at deltage i et arbejde for standardisering af SDRAM-teknologi i 1990'erne uden at fortælle, at selskabet samtidig havde ansøgt om patent på teknologier i den pågældende standard.

Rambus mener på sin side, at selskabet ansøgte om patenterne allerede i 1990, og at det var disse ansøgninger, der lå til grund for, at selskabet overhovedet blev inviteret med i standardiseringsarbejdet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job