Fra flyttemand til it-mand: En tragisk ulykke ændrede alt for Niclas

Portræt: 28-årige Niclas havde været flyttemand i 10 år, da det gik galt. I dag arbejder han med it - og elsker det.

Artikel top billede

"Det gjorde sindssygt ondt. Jeg kan nærmest ikke beskrive, hvor ondt det gjorde."

Ordene kommer fra Niclas Andreasen. Han har arbejdet som flyttemand i knap 10 år og har flyttet mere end 1.000 flyttelæs uden nogensinde at komme til skade.  

Men en januardag i 2014 går det galt. Han bakser med et stort flyttelæs, da han træder forkert og falder ned af lastbilen. 

Han rammer asfalten uheldigt, og pådrager sig alvorlige skader i skulder og nakke. 

Hvad han ikke ved, da han ligger der på asfalten, er at forude venter der en længere perioder med operationer og genoptræning - og i sidste ende et helt nyt liv. 

Et liv, hvor flyttekasser er erstattet med grafikkort, servere og printere. 

Måtte genoverveje sit liv

Ulykken tvinger med andre ord Niclas Andreasen til at genoverveje sit liv.

Det sker, da han adskillige måneder inde i genoptræningsforløbet får overleveret beskeden fra sin behandler: 

"Du skal finde et nyt job. Du vil aldrig kunne arbejde som flyttemand igen."

I dag er der gået knap to år siden, at ulykken indtraf, men 28-årige Niclas Andreasen har stadigvæk gener. Hans skulder kan ikke længere klare tunge løft, og han lider af kronisk hovedpine.

Men han har alligevel fundet et job, som han kan varetage. Han arbejder som it-supporter hos Lyngby Tårbæk-Kommune.

Ifølge Niclas Andreasen er det intet mindre end det fedeste job, som han nogensinde har haft. 

Selv om han aldrig tidligere har beskæftiget sig med it i sit arbejsliv, er han nu klar til at rykke hurtigt ud, når medarbejderne i den nordsjællandske kommune bliver ramt af it-problemer.

"Skal der skiftes et grafikkort, sluttes en ny skærm til eller er der en mailkonto, der skal sættes op, så klarer jeg det," siger han.

Ikke fedt at få at vide

Niclas Andreasen er ansat i tidsbegrænset praktikstilling, men praktiktiden har allerede overbevist ham om, at han også i fremtiden ønsker at arbejde som it-supporter.

"Det ikke særligt fedt at få at vide, at mit liv pludselig skulle starte forfra. Jeg havde trods alt været flyttemand i 10 år. Men jeg har også været heldig, at jeg nu har fået muligheden for at prøve noget andet. Det er helt fantastisk, og det havde jeg ikke regnet med dengang," siger han.

Til sommer forventer Niclas Andreasen at begynde på it-supporter-uddannelsen. Det er en uddannelse med en varighed på to år og seks måneder, og den kan læses på landets erhvervsskoler.

Læs også:
Danske software-udviklere er vildt eftertragtede - men lønniveauet er faldet

"Alle sagde til mig, at det er så svært og avanceret at arbejde med servere. Gu' er det da ej."

"Vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS