Webhotel og TDC ramt af netværksangreb

Webhotellet Wannafind blev natten til tirsdag ramt af et omfattende distribueret oversvømmelsesangreb (DDoS), som betød, at samtlige 28.000 kunder på et tidspunkt var lagt ned. Ifølge Wannafinds direktør var angrebet så voldsomt, at det på et tidspunkt slugte al kapacitet i TDC's Skanderborg-netværk.

Et distribueret oversvømmelsesangreb mod en IP-adresse hos webhotellet Wannafind i Skanderborg var så voldsomt, at det natten til tirsdag ramte alle 28.000 kunder.

Angrebet var et såkaldt DDoS-angreb - Distributed Denial-of-Service - der kan lægge en web-server ned ved at bombardere den med trafik.

- Det er et angreb, som kommer fra tusindvis af servere verden over. Nogen har fået magt over de fremmede servere og brugt dem til at angribe vores server på én gang, fortæller Pelle Martin Smidt, direktør for Wannafind.

Ramte TDC

Hårdest gik det ud over de cirka 250 kunder, som hørte til på den server, netværksangrebet var rettet mod. De fik først lukket op for deres websteder igen tirsdag ved 15-tiden.

Wannafind blev opmærksom på angrebet sent mandag aften og troede først, at det var en fejl på en af TDC's routere på Skanderborg-centralen.

Efter at have været i kontakt med TDC gik det op for webhotellet, at det var et netværksangreb rettet mod en af selskabets servere. Angrebet var så voldsomt, at det også ramte TDC og andre virksomhedskunder, der benytter telekoncernens faste kredsløb.

- Det tog al kapacitet i TDC's Skanderborg-netværk, og det har været så slemt, at hele centralen har været fejlmeldt på et tidspunkt, siger Pelle Martin Smidt.

Ukendte gerningsmænd

Wannafind aner ikke, hvem der står bag angrebet, eller hvordan det rent praktisk har fundet sted. Selskabet har brugt hele dagen på at ringe kunder op og på at forklare, hvad der er sket.

En mulighed kan være, at nogen har set sig sur på en af Wannafinds kunder og derefter har udnyttet tusindvis af pc'er, som er blevet inficeret med orme. Disse orme åbner en bagdør på pc'en, som kan bruges til at afvikle de små programmer, som sætter gang i netværksangrebet.

- Det er ufatteligt ubehageligt. Det er frustrerende at vide, at vi har sårbarheder, som reelt kan ødelægge vores forretning, og som vi ikke kan gardere os mod. Jeg kan ikke købe ydelser hos TDC, som sikrer os mod det her, fortæller Pelle Martin Smidt.

TDC's sikkerhedscenter for erhvervskunder, Csirt, ønsker ikke at udtale sig om den konkrete sag.

- Generelt kan jeg kun sige om DDoS-angreb, at ingen er uden for fare, siger Bjørn Kristensen fra Csirt.

Wannafind har 23 ansatte, og selskabets seneste regnskab fra 2002 viser en omsætning på knap seks millioner kroner og et overskud på en million kroner. Wannafind er dog vokset kraftigt sidste år, hvor det ifølge direktør Pelle Martin Smidt blev til et nyt overskud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis