Ny dansk spildistributør klar efter konkurs

Jesper Jensen, tidligere direktør i den konkursramte danske spildistributør Networld Media, er klar med et nyt selskab, som skal satse på samme marked for små spilforhandlere. Han lægger afstand til sin gamle arbejdsplads, som før konkursen gjorde sig upopulær blandt kunderne.

Det nye selskab Gateway Distribution er klar til at løfte markedet efter den nordjyske spildistributør Networld Media, der i marts gik konkurs.

Bag den nye distributør står Jesper Jensen, der igennem tre år var direktør med ansvar for salg og indkøb i netop Networld Media.

I december ? fire måneder før konkursen ? stoppede han i firmaet efter uoverensstemmelser med den anden direktør, Lars Funck Kristensen, som var ansvarlig for den administrative del.

- Efterfølgende fik jeg ingen informationer om, hvad der skete med Networld Media, før jeg i marts fik en besked fra banken om, at selskabet var gået konkurs. Da jeg fandt ud af det, valgte jeg at starte Gateway Distribution, fortæller Jesper Jensen.

Satser på små spilforhandlere

Størstedelen af salget af spil i Danmark foregår i dag direkte mellem agenturerne for de forskellige spilfirmaer og spilforhandlerne. Ifølge Jesper Bo Jensen dækker det 80 til 85 procent af markedet.

Strategien for de tre ansatte i Gateway Distribution er ligesom i Networld Media at satse på de resterende 15 til 20 procent af markedet ? omkring 400 butikker ? der ikke vil købe direkte fra agenturerne.

- At handle direkte kræver store butikker, som selv kan styre og administrere deres spilsalg. Vores fokus er de små uafhængige butikker, hvor mange synes, at det er for stort et arbejde at tage fat i 15 forskellige distributører, siger Jesper Jensen.

Gateway Distribution gør brug af stort set samme distributørnetværk som Networld Media, men vil dog ikke give forhandlerne returret, så de kan sende usolgte spil tilbage og få pengene returneret.

I stedet tilbyder Gateway forhandlerne et tættere samarbejde om lagerbeholdning, så forhandlerne altid kan være sikre på at have de bedst sælgende spil til salg uden at skulle bestille stort hjem.

Vækst ødelagde selskabet

Det har tidligere været fremme, at Networld Media i perioden op til konkursen tilbagekaldte spil fra forhandlerne uden at refundere deres indkøbspris.

Ifølge Jesper Jensen var det først og fremmest manglende likviditet og manglende styring, der sendte Networld Media i døden, efter at selskabet på tre år havde fået en omsætning på 30 millioner kroner.

Jesper Jensen vil ikke komme nærmere ind på, hvilke uoverensstemmelser mellem ham og den anden direktør, Lars Funck Kristensen, der førte til, at han stoppede i Networld Media i december.

De to har ikke længere kontakt til hinanden, og Jesper Jensen lægger over for nye kunder afstand til det gamle selskab.

- Jeg prøver at fortælle folk, at der absolut ingen sammenhæng er, og at jeg i den sidste periode ikke kunne påvirke den måde, Networld Media blev drevet på, siger Jesper Jensen.

Gateway Distribution bød på boet efter Networld Media, men blev overbudt af et andet selskab. Ingen aktiviteter er derfor flyttet med over i det nye selskab.

Det har ikke været muligt at træffe Networld Medias tidligere direktør Lars Funck Kristensen for en kommentar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly