Skift dit password: Enorme mængder e-mailkonti kan være stjålet fra de store tjenester

272,3 millioner e-mailkonti ser ud til at være hacket. Store tjenester som Google, Microsoft og Yahoo er angiveligt ramt, lyder det fra sikkerhedsfolkene. De afviser dog, at der skulle være problemer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hundered af millioner mailkonti sælges i øjeblikket med brugernavn og password på russiske undergrundssider, oplyser nyhedsbureauet Reuters.

Tyveriet skal angiveligt omfatte ikke mindre end 272,3 millioner konti, hvilket gør episoden til en af de mest omfattende tyverier af mailkonti gennem tiden.

De fleste konti stammer fra Ruslands mest populære mail-tjeneste, der hedder Mail.ru, men også andre internationale tjenester som Google, Yahoo og Microsoft er ramt, fortæller sikkerhedsekspert Alex Holden til Reuters.

Se her, om din mail er blevet hacket

Disse fire tjenester er hårdt ramt

57 millioner af de stjålne konti er således hugget fra e-mailtjenesten Mail.ru, hvilket må anses som en anselig del, da tjenesten har omkring 64 millioner månedlige brugere.

40 millioner kommer fra Yahoo, mens henholdsvis 33 millioner og 24 millioner konti fra henholdsvis Microsoft og Google er faldet i forkerte hænder, skriver Reuters.

Derudover skulle en stribe tyske og kinesiske tjenester også være ramt.

Pralede i forum

Det er sikkerhedsfirmaet Hold Security, der har rapporteret om den enorme lækage. Firmaet har tidligere afdækket flere tyverier af mail-konti blandt andet fra de store tjenester.

Firmaet opdagede også de store datalækagesager hos grafikfirmaet Adobe og supermarkedskæden Target.

Læs også: Supermarkedsgigant blev gennemhacket: Nu skal regningen betales

Sikkerhedsfirmaet fik informationen fra en hacker, der pralede af tyverierne i et undergrundsforum på nettet.

Faktisk pralede hackeren af at være i besiddelse af 1,17 milliarder mail-konti, men efter en rensning for dubletter endte tallet på de knap 300 millioner.

I forbindelse med sagen har Microsoft sagt til Reuters, at de har sikkerhedsforanstaltninger til at fange kontoindbrud på plads, men uanset hvad er det en god ide at ændre sit password, hvis man anvender en af de omtalte tjenester.

Tilføjelse: Efterfølgende har Google og Mail.ru afvist, at der er problemer med brugerdata fra deres mailtjenester.

Læs også:
Phishing-angreb mod Rigshospitalet: Svindlerne sendte fup-mail - og fulgte op med telefonopkald

Selskab sender 651 millioner kroner direkte i hænderne på mail-svindlere

To danske virksomheder snøret for 140 millioner gennem direktør-phishing

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S