Storaktion: 50 hackere fanget med 180 millioner kroner på lommerne

Russisk politi har udført landets største hackeraktion nogensinde. Stor hackergruppe anholdt efter have plantet noget nær usynlig kode på hjemmesider og senere afluret ofrenes passwords til netbanken.

Artikel top billede

Russisk politi har arresteret 50 folk, som er under mistanke for at have deltaget i flere malware-aktioner, der har indbragt banden op mod 180 millioner kroner.

Aktionen er efter sigende den største af sin art i Rusland, der ellers er berygtet for at huse nogle af verdens værste hackere.

Den fængslede hackergruppe har specialiseret sig i at plante malware ved navn 'Lurk' på hjemmesider, som bliver besøgt af helt almindelige web-folk, der siden er blevet kompromitteret af hackergruppen.

Ved politiaktionen slog politiet til 15 forskellige steder i Rusland, hvor de udover arrestationerne også konfiskerede bankkort med falske navne, computerudstyr og kolde kontanter som bevismateriale.

Russisk politi havde det lokale sikkerhedsfirma Kaspersky til at hjælpe sig med at indkredse og fange hackerne. 

Sikkerhedsfolkene kunne blandt andet hjælpe ordensmagten med at se på internet-korresponancer, at hackerne havde adskillige millioner på  vej fra nye angreb. 

Det skriver BBC.

Sådan angreb de

Hackerangrebene mod de sagesløse websurfere består af en tre-trins-raket.

Først besøger offeret en hjemmeside inficeret med hackergruppens malware, som siden bliver downloadet automatisk til ofrets maskine, hvorefter der hentes mere skadelig kode til ofrets maskine.

Når først trojaneren er inde på ofrets computer, bliver den brugt til at aflure folks brugernavne og passwords, som siden kan udnyttes til at hugge penge i netbanken uden 2-faktor-autentifikation, som eksempelvis kendes fra NemID.

Konkret har hackerne tiltusket sig adgang til netbanken hos den russiske Sberbank, som har over 250.000 medarbejdere og knap 150 millioner privatkunder.

Problemet for flere sikkerhedsfolk har været, at trojaneren ikke umiddelbart kan ses på en hjemmeside, og den bliver samtidig downloadet usynligt hos offeret.

Udover placering af skadelig kode på hjemmesider, har Lurk-gruppen i den senere tid specialiseret sig i APT-angreb, der som udgangspunkt blev igangsat med en mail, som udgav sig for at komme fra et lovformeligt firma, dog med en lille Lurk-pakke vedhæftet til mailen.

Du kan læse mere om APT-angreb her: 
Mine fire bedste råd: Sådan forbereder du dig bedst muligt mod de frygtede APT-angreb

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S