Svag dollarkurs holder Danware tilbage

Den børsnoterede it-virksomhed Danware sælger mere software, men omsætning og indtjening står stort set stille på grund af den billige dollar.

Det børsnoterede it-selskab Danware har solgt mere software i 1. kvartal i år end i fjor, men en svag dollarkurs betyder, at omsætning og indtjening stort set står i stampe.

- Danwares omsætning udgjorde i første kvartal 24,6 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på seks procent sammenlignet med året før. Med uændrede valutakurser ville omsætningen have været omkring 2,1 millioner kroner højere, skriver Danware i kvartalsrapporten.

Danware, som lever af at sælge fjernstyringværkstøjet Netop Remote Control og software til undervisningsverdenen, Netop School, mener, at stilstanden er ved at være et overstået kapitel.

Flere og flere kunder har haft lyst til at købe Danwares produkter siden slutningen af 2003, men selskabet mener dog, at det endnu er for tidligt at konstatere, at markedet vil vokse voldsomt.

Tjente knap otte millioner kroner

Danware kommer ud af årets tre første måneder med et overskud 7,9 millioner kroner, hvilket er et lille fald i forhold til året før, hvor softwareselskabet tjente 8,2 millioner kroner i årets første kvartal.

Danware købte i 2003 selskabet Callisoft for fire millioner kroner med henblik for at skabe en ny type firewall. Den kommer på markedet i anden halvdel af 2004.

Den spirende optimisme og den nye firewall betyder, at selskabet holder fast i sine forventninger om en omsætning på omkring 100 millioner kroner i 2004. Danware regner med at tjene 20 millioner kroner i år før afskrivninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S