Atea vil vokse med 200 millioner i Danmark

Nordens største it-forhandler, Atea, hævder at have opnået sit hidtil bedste driftsresultat i Danmark, selv om både omsætningen og bundlinjen gik tilbage. Stordriftsfordelene gør, at Atea i år forventer at give konkurrenterne baghjul og øge salget med mere end 200 millioner kroner.

Nye kunder og succes med at præinstallere Microsoft-software på kundernes pc'er gav sidste år Atea Danmark selskabets hidtil bedste driftsresultat.

- Det er det bedste resultat, vi nogensinde har leveret. Vi har haft en flot tilgang af nye kunder og en stor vækst i serviceforretningen, siger Frank Mortensen, administrerende direktør for Atea i Danmark.

Det gode resultat kan dog ikke umiddelbart læses af Ateas danske regnskab, der viser en stor tilbagegang i omsætningen og et fald i overskuddet på 68 procent til fem millioner kroner.

Tilbagegangen skyldes, at Atea i midten af 2002 solgte sin distributionsforretning, som derfor ikke bidrog til omsætningen sidste år.

Samtidig faldt selskabets danske bruttofortjeneste fra 78,5 millioner kroner i 2002 til 67,5 millioner sidste år på grund af "omkostninger af engangskarakter".

Frank Mortensen ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvilken engangsudgift der er tale om.

Stor vækst

Han vil derimod gerne fortælle, at stordriftsfordele og en lav omkostningsstruktur skal drive omsætningen frem med 20 procent i 2004. I kolde kontanter betyder det et øget salg på mere end 200 millioner kroner.

Atea Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning1.036,21.248,2
Resultat af primær drift (EBIT)2,816,7
Resultat før skat 7,823,4
Resultat5,015,9
Egenkapital138,1138,1
Antal ansatte133134
- Vi er Nordens største, og derfor skulle vi også meget gerne kunne høste nogle stordriftsfordele. Vi tog mange nye kunder sidste år, som kun talte med i omsætningen for nogle måneder. I år tæller de med for hele året, og vi forventer stor vækst, siger Frank Mortensen.

Han fremhæver, at salget af distributionsforretningen giver Atea mulighed for at fokusere på forhandler-forretningen, og at det giver bedre økonomi.

Vinder markedsandele

Frank Mortensen understreger, at Atea har succes med konceptet outtasking, hvor it-forhandleren blandt andet installerer Microsoft-software og gør kundernes pc'er klar til brug i forbindelse med salg.

Atea har ikke selv ansat folk til det, men benytter sig af mellem 50 og 60 konsulenter, som selskabets partnere stiller til rådighed mod betaling.

- Vi kan skaffe kunderne en bedre pris, når vi køber så mange timer, end hvis kunderne selv skulle ud at købe de ydelser, siger Frank Mortensen.

Han vurderer, at Atea vinder markedsandel, og it-forhandleren har netop ansat tre sælgere inden for servere og storage. Selskabet har i dag 145 ansatte herhjemme.

Atea opstod, da WM-data i 2001 udskilte sin produktafdeling i et selvstændigt selskab. Atea ejes i dag af WM-data, den internationale venturekapital-virksomhed 3i og ledelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension