Stortest af 19 antivirusprogrammer: Microsoft ender sidst

I en test af 19 forskellige antivirusprogrammer er der trængsel i toppen, mens Microsoft ender i bunden. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Dump: AV-Comparatives.

Hver måned tester den uafhængige testorganisation AV-comparatives en hel stribe antivirusprogrammer for at se, om leverandørerne kan holde trit med de nyeste trusler fra it-banditterne.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

Til testpuljen af malware lægger AV-comparatives således hele tiden de nyeste trusler ind. I udgaven for september er der således kommet yderligere 339 nye stykker ondsindet software med i testen.

AV-Comparatives webside kan du følge de 19 programmer over tid - faktisk helt tilbage til 2009 - hvis du ønsker at se, hvordan programmerne har klaret sig over tid.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Resultatet af testen for september viser, at producenterne følger rigtig godt med.

Fem af de testede programmer fanger således alle de trusler, der er sendt gennem testmaskinen. Tre af dem endda uden en eneste falsk positiv-meddelelse.

I den modsatte ende af listen havner Microsoft Securety Essentials 4,9 som rosinen i pølseenden med en sporingsprocent på 96,2

Det er ikke første gange, at sikkerhedsproduktet fra Redmond-giganten havner i den tunge del af feltet.

Læs også: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Du kan se alle resultaterne for september på grafikken herunder.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Se testresultaterne her (pdf).

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S