Stortest af 19 antivirusprogrammer: Microsoft ender sidst

I en test af 19 forskellige antivirusprogrammer er der trængsel i toppen, mens Microsoft ender i bunden. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Dump: AV-Comparatives.

Hver måned tester den uafhængige testorganisation AV-comparatives en hel stribe antivirusprogrammer for at se, om leverandørerne kan holde trit med de nyeste trusler fra it-banditterne.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

Til testpuljen af malware lægger AV-comparatives således hele tiden de nyeste trusler ind. I udgaven for september er der således kommet yderligere 339 nye stykker ondsindet software med i testen.

På AV-Comparatives webside kan du følge de 19 programmer over tid - faktisk helt tilbage til 2009 - hvis du ønsker at se, hvordan programmerne har klaret sig over tid.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Resultatet af testen for september viser, at producenterne følger rigtig godt med.

Fem af de testede programmer fanger således alle de trusler, der er sendt gennem testmaskinen. Tre af dem endda uden en eneste falsk positiv-meddelelse.

I den modsatte ende af listen havner Microsoft Securety Essentials 4,9 som rosinen i pølseenden med en sporingsprocent på 96,2

Det er ikke første gange, at sikkerhedsproduktet fra Redmond-giganten havner i den tunge del af feltet.

Læs også: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Du kan se alle resultaterne for september på grafikken herunder.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Se testresultaterne her (pdf).

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec