Stortest af 19 antivirusprogrammer: Microsoft ender sidst

I en test af 19 forskellige antivirusprogrammer er der trængsel i toppen, mens Microsoft ender i bunden. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Dump: AV-Comparatives.

Hver måned tester den uafhængige testorganisation AV-comparatives en hel stribe antivirusprogrammer for at se, om leverandørerne kan holde trit med de nyeste trusler fra it-banditterne.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

Til testpuljen af malware lægger AV-comparatives således hele tiden de nyeste trusler ind. I udgaven for september er der således kommet yderligere 339 nye stykker ondsindet software med i testen.

AV-Comparatives webside kan du følge de 19 programmer over tid - faktisk helt tilbage til 2009 - hvis du ønsker at se, hvordan programmerne har klaret sig over tid.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Resultatet af testen for september viser, at producenterne følger rigtig godt med.

Fem af de testede programmer fanger således alle de trusler, der er sendt gennem testmaskinen. Tre af dem endda uden en eneste falsk positiv-meddelelse.

I den modsatte ende af listen havner Microsoft Securety Essentials 4,9 som rosinen i pølseenden med en sporingsprocent på 96,2

Det er ikke første gange, at sikkerhedsproduktet fra Redmond-giganten havner i den tunge del af feltet.

Læs også: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Du kan se alle resultaterne for september på grafikken herunder.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Se testresultaterne her (pdf).

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS