Så meget billigere er en Mac: IBM sparer tusindvis af kroner, når de ansatte dropper Windows

Set over en fire-årig periode er en Mac flere tusinde kroner billigere end en Windows-pc, lyder det fra IBM, der i øjeblikket flytter 200.000 ansatte fra Windows til Mac.

Artikel top billede

Set over computerens fulde levetid er en Windows-pc op til 3.600 kroner dyrere end en Mac.

Det er i hvert fald erfaringen hos IBM, der har indgået et strategisk samarbejde med Apple og i øjeblikket er i gang med at flytte 200.000 medarbejdere fra Windows-computere til Mac-computere.

Det fortalte Fletcher Previn, vicedirektør hos IBM og ansvarlig for Mac-udrulningen, da han i sidste uge talte ved konferencen Jamf User Conference.

Læs også: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Her forklarede IBM-chefen, at han i starten formodede, at en Mac vil være signifikant dyrere end en pc, men at IBM gennem det seneste år har fundet ud af, at det langt fra er tilfældet.

Ifølge Fletcher Previn står det nu klart, at IBM over en fire-årige periode sparer mellem 273 dollar og 543 dollar ved at anvende en Mac fremfor en PC.

Med den aktuelle dollar-kurs svarer det til en besparelse på mellem 1800 og 3.600 kroner afhængigt af, hvilket type pc'er der bliver sammenlignet med.

"Og det er på baggrund af de billigste priser, som vi nogensinde har fået fra Microsoft," siger han.

Læs også: Holder påstanden? En Mac kræver langt mindre support end en Windows-maskine

Mindre support

IBM har tidligere fortalt, at virksomheden henter betydelig besparelser i sparede support-timer.

Karen Davis, der er direktør for external relations hos IBM, oplyste sidste år til Computerworld, at det er virksomhedens erfaring, at Mac-brugere har brug for betydeligt mindre support.

Ifølge hende har 40 procent af virksomhedens Windows-brugere brug for hjælp fra support-afdelingen, mens det kun er fem procent af Mac-brugerne, der henvender sig til supporten. 

Læs også:
200.000 IBM-medarbejdere skal skifte til Mac  

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vi søger en fagkoordinator til vores Analyseplatformsteam i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job