"Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke?"

"Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?"

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

"Jeg havde på det tidspunkt været ansvarlig for it i Svitzer i et års tid. Vi var i gang med at rulle et nyt globalt netværk ud og havde voldsomt store problemer med en applikation.

Vi kunne ikke finde ud af, hvorfor det kørte så langsomt. Vi knoklede og havde arkitekter på fra vores side, selvom det burde være leverandøren, der havde det.

Jeg havde så besluttet mig for, at jeg gerne ville se, hvordan performance så ud, når man havde en nattevagt. Så vi mødte ind på et havnekontor i Australien for at se på det system, der kørte på en server i Danmark.

Og ja, jeg kunne bare se, at det var dræbende langsomt. De her 'sticky keys' og den måde, systemet svarede på - en simpel operation kunne nemt tage to minutter, før skærmen blev opdateret.

Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke? 

Det var jo ikke bare på det havnekontor, men overalt i Australien, at det kørte på den måde - og for den sags skyld også på Bahamas og andre steder.

Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?

Vi har løst det så godt, som det overhovedet kan lade sig gøre. Det har taget os halvandet år. Til sidst fandt vi de fleste af de fejl, der gjorde, at denne her applikation var dræbende langsom.

Men jeg skal til Australien igen om noget tid, og jeg ved, at det ikke bliver fantastisk, det jeg skal se. Det kommer kun til at blive godt, når vi skifter til en ny platform."

Jesper Kingo Christensen, CIO, Mærsk-selskabet Svitzer

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS