"Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke?"

"Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?"

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

"Jeg havde på det tidspunkt været ansvarlig for it i Svitzer i et års tid. Vi var i gang med at rulle et nyt globalt netværk ud og havde voldsomt store problemer med en applikation.

Vi kunne ikke finde ud af, hvorfor det kørte så langsomt. Vi knoklede og havde arkitekter på fra vores side, selvom det burde være leverandøren, der havde det.

Jeg havde så besluttet mig for, at jeg gerne ville se, hvordan performance så ud, når man havde en nattevagt. Så vi mødte ind på et havnekontor i Australien for at se på det system, der kørte på en server i Danmark.

Og ja, jeg kunne bare se, at det var dræbende langsomt. De her 'sticky keys' og den måde, systemet svarede på - en simpel operation kunne nemt tage to minutter, før skærmen blev opdateret.

Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke? 

Det var jo ikke bare på det havnekontor, men overalt i Australien, at det kørte på den måde - og for den sags skyld også på Bahamas og andre steder.

Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?

Vi har løst det så godt, som det overhovedet kan lade sig gøre. Det har taget os halvandet år. Til sidst fandt vi de fleste af de fejl, der gjorde, at denne her applikation var dræbende langsom.

Men jeg skal til Australien igen om noget tid, og jeg ved, at det ikke bliver fantastisk, det jeg skal se. Det kommer kun til at blive godt, når vi skifter til en ny platform."

Jesper Kingo Christensen, CIO, Mærsk-selskabet Svitzer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job