Så er den gal med berygtet Ask-toolbar igen: Bliver udnyttet til at sprede malware

Sikkerhedsfirma advarer om, at it-kriminelle forsøger at sprede malware via Ask-toolbaren. Fjern den uønskede software, lyder anbefalingen.

Artikel top billede

Den berømte og berygtede Ask-toolbar, der har det med at snige sig ind i browseren, er nu igen i sikkerheds-søgelyset.

Sikkerhedsfirmaet Red Canary advarer om, at Ask-softwaren på Windows bliver udnyttet til at køre malware på brugernes maskiner.

Det lader til, at det specifikt er Ask Toolbar Updater-servicen, som it-kriminelle har forsøgt at udnytte til at sprede malware.

Red Canary har i det hele taget ikke specielt meget til over for Ask og lignende software.

"Mens uønsket software bliver installeret lovligt og let kan fjernes via tilføj/fjern programmer på Windows-systemer, så er det klassificeret som sådan, fordi det næsten altid følger med et efterspurgt program og ikke installeres med vilje."

Ville sprede malware

Sikkerhedsvirksomheden forklarer, at den i starten af november opdagede mistænkelige filer og mistænkelig adfærd relateret til Ask.

"Og ved nærmere inspektion blev det med det samme tydeligt, at vi havde at gøre med et tilfælde af såkaldt co-opted software-opdaterings-mekanisme."

"Vi har en formodning om, at vi opfangede dette på et tidligt tidspunkt i udrulningen eller under testen, da disse processer foretog ganske få handlinger på ofrenes enheder."

Red Canary rettede henvendelse til Ask med det samme og skriver, at Ask var hurtig til at undersøge malwaren og komme med en opdatering til Ask-softwaren, der lukker sårbarheden.

Fjern softwaren

Alligevel er Red Canary ikke i tvivl om, hvordan man bør forholde sig til uønsket software som Ask-toolbaren.

"På samme måde som at administratorer skal gå hårdt til værks med system-services ved at fjerne eller deaktivere services, der ikke kræves, skal det samme ske med software."

"Trejdepartssoftware, der ikke er et krav for at klare forretnings-behov, bør fjernes uden undtagelse," lyder opsangen fra Red Canary.

Læs også:

Oracle droppede Ask Toolbar: Nu får du installeret søgemaskine i stedet, når du opgraderer Java

Så er det afgjort: Ask Toolbar stemplet som ubrugelig malware

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job