Mød den fremadstormende danske virksomhed, der netop er blevet opkøbt af Facebook

I julen kom det frem, at Facebook har købt den danske startup-virksomhed The Eye Tribe. Men hvad er det for en virksomhed, som den amerikanske tech-gigant har fået fingre i?

Artikel top billede

The Eye Tribe er stiftet af Sune Alstrup Johansen (yderst til venstre), Henrik Skovsgaard, Martin Tall og Javier San Agustin, der alle har en fortid på IT-Universitetet.

Kort før jul tikkede der en opdatering ind i det danske CVR-register.

Der var nye ejerforhold i den danske danske iværksætter-virksomhed The Eye Tribe, der i 2011 blev stiftet af fire ph.d-studerende fra IT-Universitetet i København.

Af de nye oplysninger fremgår det, at virksomheden nu er 100 procent ejet af Facebook Overseas Inc med adresse i Menlo Park i Californien, og virksomhedens medstifter Sune Alstrup Johansen står ikke længere opført som direktør.

Ifølge CVR-registret er det nu Shane Hugh Crehan, der er registreret som direktør.

På LinkedIn står han registreret som direktør for International Finance hos Facebook, og det fremgår desuden, at han har en fortid hos det irske bookmakerfirma Paddy Power.

Den amerikanske tech-gigant har med andre ord opkøbt det danske selskab for et ukendt beløb.

Men hvad er det for en virksomhed, som Facebook har fået fingrene i?

Kommer fra forskningsverdenen

The Eye Tribe er en virksomhed, der er vokset ud af forskningsmiljøet på IT-Universitet i København. Her udsprang virksomheden af et forskningsprojekt, der skulle udvikle eyetracking-teknologi til personer med handicap, som ikke selv er i stand til at betjene en computermus eller en touch-skærm. 

Selskabet har indtil nu haft til huse i kontorfællesskabet The Orbit på Amager, der ligger et stenkast fra IT-Universitet, og da Computerworld i januar 2015 besøgte virksomheden, var der 16 ansatte. 

Da The Eye Tribe blev stiftet var eyetracking-teknologi ekstremt kostbar, men de fire stiftere udviklede et stykke software, der gjorde det muligt at bruge et helt almindeligt webcam som eyetracker.
Efterfølgende har virksomheden udviklet et specialdesignet stykke hardware til 99 dollar, der fungerer som en mere præcis eyetracker, og for knap et år siden sendte virksomheden en mere avanceret pro-udgave på markedet til 199 dollar. 

The Eye Tribe har selv markedsført sin eyetracker som "the world's first truly affordable eye tracker." 

I dag er det dog ikke længere muligt at købe produkterne fra Eye Tribes hjemmeside. 

Forretningsmodellen bygger på licensering

The Eye Tribes forretningmodel baserer sig dog ikke på hardware-salg.

I stedet har virksomheden hentet sine indtægter ved at licensere sin software til store elektronikfabrikanter. Eksempelvis har The Eye Tribe haft et officielt samarbejde med Sony Mobile. 

Da Computerworld interviewede Sune Alstrup Johansen for to år siden forestillede han sig, at eyetracking med tiden vil blive en integreret del af de fleste teknologiprodukter. Lige fra smarte briller og biler til smartphones: 

"Man kan sige, at eyetracking er det, der for alvor kan gøre de smarte produkter smarte. Alle de devices, som vi har i dag, ligger passivt og venter på, at vi fortæller dem, hvad de skal gøre. Men når enhederne kan aflæse din øjne, kan de selv regne det ud," sagde Sune Alstrup Johansen til Computerworld.

Læs også: Dansk firma: Vi har fundet afløseren for musen og touchskærmen

Hvad skal teknologien bruges til?

Hverken The Eye Tribe eller Facebook har officielt meddelt, hvordan The Eye Tribes teknologi skal anvendes, eller hvad der kommer til at ske med virksomheden. 

Men ifølge den amerikanske tech-blog Techcrunch vil Eye Tribes teknologi komme til at indgå i virtual reality-brillerne fra den Facebook-ejede virksomhed Oculus. 

Skal bruges i VR-brille

Techcrunch vurderer, at det formodentligt er tiltænkt Oculus kommende brille Oculus Santa Cruz, der i modsætning til virksomhedens første brille Oculus Rift er en trådløs VR-brille, som ikke skal tilsluttes en computer. 

Eyetracking-teknologi vil gøre et headset i stand til at fremvise komplekse scener ved en højere frame rate, end det ellers vil være muligt med et VR-headset, som ikke har adgang til regnekraft fra en kraftfuld pc.

Det sker via en teknologi, der kaldes forveated rendering, hvilket forenklet sagt indebærer, at brillen kun behøver at levere den fulde opløsning i det område, som øjet fokuserer på. 

Besøg fra berømt tech-blogger

Den kendte amerikanske tech-blogger Robert Scoble skriver på sin Facebook-side, at han for nylig besøgte The Eye Tribe i København, og han vurderer at eyetracking kan forbedre VR- og augmented reality-oplevelser ganske betragteligt

Udover muligheden for forveated rendering fremhæver han også mulighederne for at indbygge biometrisk sikkerhed i brillerne. Samtidig vurderer han, at eyetracking bliver en vigtig byggeblok i opbygning af fremtiden styresystemer, der ifølge Robert Scoble bliver kontrolleret med øjnene.

Facebook er dog ikke den eneste spiller på virtual reality-markedet, der har fået øjnene op for de muligheder som eye tracking tilbyder. 

Så sent som i oktober 2016 købte Google eye-tracking-virksomheden Eyefluence

Læs også:
Fra EyeToy til VR - Gimmick eller Gennembrud?

Danskere bag ny teknik: Styr telefonen med dit blik

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job