15 banker er undersøgt: Vi har tre udfordringer med it-sikkerheden i de danske banker

Danmarks Nationalbank har undersøgt it-sikkerhedniveauet hos 15 større danske finansinstitutter. "Plads til forbedring hos de fleste," lyder konklusionen.

Artikel top billede

I sikringen af et stabilt finansielt system i Danmark har Danmarks Nationalbank udpeget tre grundlæggende it-udfordringer, som finanssektoren herhjemme skal få under kontrol.

De tre hovedudfordringer er: Stor forskel på digital parathed blandt danske banker, mangel på forankring af it-sikkerhed i topledelsen, og at medarbejdere grundlæggende mangler it-sikkerhedsuddannelse.

For med en markant stigning i hackingaktiviteter og generel cyber-kriminalitet er de stadig mere digitaliserede pengeinstitutter under pres som aldrig tidligere.

"Alvorlige cyberangreb kan i værste fald være en trussel mod selve stabiliteten i den finansielle sektor," lyder indledningen om undersøgelsen fra nationalbanken.

Undersøgelsen er blevet udført i parløb med Finanstilsynet i 2016 med svar fra 15 større såkaldte "kerneaktører i den finansielle sektor" i Danmark. 

Stor forskel på digital parathed

Første punkt i undersøgelsen er finansinstitutternes digitale parathed, da det er her, at organisationerne skal gøre klar til at vinde it-slaget over hackerne.

Ellers kan det gå ud over betalingssystemer, fælles datacentraler og værdipapirhandler.  

"Kerneaktørerne i den finansielle sektor i Danmark har et betydeligt fokus på cybersikkerhed," lyder indledningsvist den gode nyhed fra Nationalbanken.

Senere får den positive melodi dog tilføjet flere blå toner.

"Der er stor variation i niveauet blandt undersøgelsens 15 respondenter og plads til forbedring hos de fleste," fortsætter Nationalbanken i sin undersøgelse, hvor respondenterne selv har skullet angive deres it-parathed. 

Få ledelsen med på it-sikkerheden

Også topledelsens rolle i it-sikkerheden bliver vendt i Nationalbankens og Finanstilsynets undersøgelse om it-paratheden i de danske pengeinstitutter.

"Ledelsen kan fremme arbejde med cybersikkerhed gennem krav og forventninger for virksomhedens arbejde med cybersikkerhed," lyder det fra nationalbanken.

"Undersøgelsen viser, at der er størst fokus på cybersikkerhed blandt de finansielle aktører, der har en bestyrelsesgodkendt strategi for cybersikkerhed, som er kendt bredt i organisationen," fortsætter Danmarks Nationalbank sin opfordring til at få højnet it-sikkerhed i den danske finansbranche.

Samtidig er disse banker og finansinstitutter med involvering fra topledelsen og en bestyrelsesgodkendt cybersikkerhedsstrategi ifølge undersøgelsen også bedre til at uddanne deres medarbejdere til at stå imod trusler, og disse organisationer tester også oftere deres it-beredskabsplaner.

Træn dine medarbejdere

Netop uddannelse af medarbejderne til at håndtere trusler fremhæver nationalbanken som sidste ben i den trebenede sikkerheds-taburet, som alle lønmodtagere i Danmark har sat deres penge på.

"Cyberkriminelle benytter i stigende grad blandt andet spear-phishing, som er målrettet enkeltpersoner i en organisation," forklarer nationalbanken om en efterhånden bedaget hacker-strategi med at få en virksomhed  til at bukke under.

Under alle omstændigheder opfordrer Danmarks Nationalbank alle finansinstitutterne til at opruste på uddannelsesfronten, når det kommer til cybertrusler.

"En organisations medarbejdere kan (...) være en indgang for cyberkriminalitet, uanset hvor sikre organisationens it-systemer ellers er, og det er derfor nødvendigt, at alle medarbejdere løbende uddannes og trænes i god adfærd i cyberspace, for eksempel håndtering af e-mails og usb-stik," lyder et konkret råd.

Du kan selv læse nationalbankens foreløbige konklusioner om sin og Finanstilsynets undersøgelse af it-sikkerheden i danske pengeinstitutter på dette link

Læs også: 
Trump udpeger ny chef for USA's cybersikkerhed - men hans egen hjemmeside er proppet med amatøragtige it-usikkerheder

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect