Ransomware-angreb vælter ind over Danmark: Allerede dobbelt så mange angreb i 2017 som i hele 2016 - her er grunden

Selv om vi kun er tre måneder inde i 2017, har der allerede været over dobbelt så mange ransomware-angreb som i 2016, forklarer sikkerhedsekspert. Angrebene vil kun tage til.

Artikel top billede

Torsdag ramte endnu en ransomware-kampagne Danmark med inficerede mails, der indeholder fjendtlig kode, som kan anvendes til at kryptere din harddisk, hvorefter bagmændene vil opkræve løsepenge for at give dig adgang til de krypterede filer.

Det kan du læse mere om her: Danmark ramt af nyt ransomware-angreb: Du skal ikke åbne denne mail

Det er blot den seneste af mange ransomware-angreb, der har ramt Danmark siden årsskiftet.

Selv om vi kun er få måneder inde i det nye år, ser det allerede ud til, at ransomware bliver et af årets største plager.

"Vi er kun tre måneder inde i 2017, og vi har allerede set mere end dobbelt så mange ransomware-angreb som i hele 2016. Det skal ses i forhold til, at 2016 i forvejen var et rekordår," siger Peter Kruse fra it-sikkerhedsfirmaet CSIS til Computerworld.

Selv småkriminelle kan lave ransomware

Den voldsomme vækst skyldes blandt andet, at det er blevet meget nemt for hackerne at købe ransomware-produkter, som kan anvendes til angreb, ligesom det er nemt at tilpasse den skadelige software til en specifik målgruppe.

"Vi ser en stor diversitet i ransomwaren, og det tyder på, at softwaren kommer fra mange forskellige grupperinger af kriminelle. Småkriminelle, såkaldte opportunister, uden den store tekniske viden, kan i dag relativt nemt udforme egen ransomware målrettet et lokalt marked," forklarer Peter Kruse.

Samtidig er de store, mere professionelle grupperinger af kriminelle blevet mere kreative og grundige.

Sidste uges angreb ramte ikke kun Danmark, men også Norge, Holland, Belgien og Spanien. Alle de inficerede mail blev udsendt i det lokale sprog, men var ellers identiske og effektive, forklarer Peter Kruse.

Læs også: Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Word er ikke farligt, vel?

De kriminelle benytter samtidig nye tricks for at lokke dig til at åbne den skadelige fil, der låser din computer.

"I øjeblikket benytter de kriminelle makro-koder i Excel eller Word-filer, der aktiveres, hvis du går ud af Microsofts sikre oversigt. Det er gennemtænkt, for de færreste brugere forventer, at man kan få en virus af et Word-dokument," siger Peter Kruse.

Et eksempel på kreativitet er, at kriminelle kan gøre et Word-dokument svært at læse med mindre du slår Words "Protected View"-funktion fra, og gør du det, bliver du ramt af ransomware. 

"Det bedste råd mod ransomware-fælder er at bruge din sunde fornuft. Lad være med at åbne filer, du ikke kender til, spørg din sidemand, hvis du er i tvivl, og tjek afsenderen," siger Peter Kruse.

Peter Kruse opfordrer også til aldrig at betale, hvis du skulle være så uheldig at blive ramt af ransomware. Det vil kun opfordre flere kriminelle til at udsende ransomware.

Læs også: Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job