Vi har HBO og Netflix: Alligevel er Danmark med i toppen på international piratliste

Danske unge er blandt verdens mest flittige streaming-pirater, viser en ny undersøgelse over, hvor der bliver set piratkopieret film og tv-shows.

Artikel top billede

Selvom lovlige streamingstjenester som HBO og Netflix har vundet indpas i mange danske hjem, ryger danske unge alligevel ind på en fjerdeplads over de flittigste film-pirater i verden.

Det viser en undersøgelse, som det hollandske rettighedssoftware-firma Irdeto har foretaget med mere end 25.000 respondenter i 30 lande.

Undersøgelsen påviser blandt andet, at ni procent af danske unge mellem 18 og 24 år ser pirat-film via streaming-enheder som Googles Chromecast.

Det piratfilm-forbrug via streaming-enheder bliver kun overgået af unge i USA, i de arabiske Golf-stater og i Indien, skriver it-nyhedssitet Techinasia.com.

Danskere ser ikke piratkopier

Imens de unge flittigt ser streamede piratfilm, viser undersøgelsen, at resten af den danske befolkning generelt afstår fra at se piratkopierede film.

Således ligger danskerne i undersøgelsen på en andenplads over de 30 nationer, som aldrig har set ulovligt downloadede film, og vi bliver kun overgået af Tyskland.

72 procent af de adspurgte tyskere i undersøgelsen siger, at de aldrig har set piratfilm.

68 procent af danskerne påstår, at de aldrig har set en ulovligt kopieret film.

Her bor de flittigste pirater

Tal fra Irdeto-undersøgelsen viser desuden, at de 52 procent af mere end 25.000 adspurgte respondenter erkender, at de ser ulovlige piratkopier.

48 procent svarer samtidigt, at de ville stoppe med at se pirat-indhold eller skære ned på forbruget, hvis de kendte til de skadelige effekter for medieindustrien, når der piratkopieres.

De flittigste pirater bor ifølge undersøgelsen i Fjernøsten og Latinamerika, hvor henholdsvis 61 procent og 70 procent indrømmer, at de ser piratindhold.

Piratudbredelsen i Europa ligger på 45 procent, mens cirka hver tredje amerikaner ifølge Irdeto-undersøgelsen ser film og tv-shows ulovligt fra pirattjenester.

Pirat-politi kaster håndklædet i ringen efter nyttesløs bluff-kampagne mod film-pirater


Flere pirat-stævninger på vej i 2017: Sådan arbejder advokaterne bag tusindvis af pirat-trusselsbreve

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job