Morgen-briefing: Offentlig it: Skal staten sættes fra bestillingen? / Danmark ikke rustet til at modstå cyberangreb / Danske Conferize på vej mod børsnotering

Offentlig it: Skal staten sættes fra bestillingen? Danmark ikke rustet til at modstå cyberangreb. Danske Conferize på vej mod børsnotering. Danske virksomheder langt fremme med digitalisering. Hugo Games skal udvikle efterfølgeren til Doodle Jump. Sybo Games satster på bæredygtige investeringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her har du overblikket over de hurtige it-nyheder onsdag morgen.

Offentlig it: Skal staten sættes fra bestillingen?

IT-Universitetet i København lægger i eftermiddag lokaler til en debat om offentlig it. Det sker i kølvandet på den lange række af it-skandaler, der i årevis har ramt det offentlige Danmark.

"Skal man sætte det offentlige fra fadet og i stedet lægge udviklingsopgaverne i private hænder? Skal staten opruste med flere it-specialister? Eller ligger løsningen et helt tredje sted?," lyder det i oplægget fra universitetet.

Til arrangementet vil professorerne Kim Norman Andersen og Søren Lauesen diskutere med Lars Frelle-Petersen, direktør i Digitaliseringsstyrelsen.

Det hele begynder klokken 15:00, og du kan følge debatten på livestream direkte fra København her: Debat om problemer i offentlige it-projekter.

Danmark ikke rustet til at modstå cyberangreb

Danmarks nationale cybersikkerhedsstrategi er ikke blevet opdateret, siden den blev vedtaget i 2014, og konsulentfirmaet Deloitte vurderer, at Danmark er det fjerde mest udsatte land i verden, når det gælder cyberkriminalitet, lyder det i Finans.

"Hackerne har bevist, at de godt kan, og de går efter de steder, hvor pengene er. Vi er måske et lille land, men vi er helt sikkert i søgelyset, det er der slet ikke nogen tvivl om, for vi har en god økonomi," siger Leif Jensen, direktør for Kasperskys nordiske afdeling til avisen.

Danske Conferize på vej mod børsnotering

Det danske software-selskab Conferize er - igen - på vej mod en notering på minibørsen First North i København.

Selskabet står bag en online-platform til konferencer og events, som kan anvendes til at ‘samle deltagere, talere og arrangører i et internationalt netværk af bruger.'

Conferize var egentlig også på vej mod en børsnotering i fjor, men dengang blev planerne pludselig afblæst på grund af ‘strategiske overvejelser," som det dengang hed.

"Intentionen med noteringen på First North er at accelerere væksten i brugerskaren gennem udvikling og international markedsføring af platformen," lyder det nu fra Conferize i denne meddelelse.

Danske virksomheder er langt fremme med digitalisering

Danske virksomheder er langt fremme med digitalisering i EU, viser en ny undersøgelse udgivet af Danmark Statistik.

Danske virksomheder er eksempelvis blandt de bedste til brug af sociale medier. 64 procent af de danske virksomheder er aktive på de sociale medier. Det overgåes kun af Holland, Irland og Norge.

Du finder tallene fra Danmarks Statistik her: It-anvendelse i virksomheder - EU-sammenligninger 216.

Hugo Games skal udvikle efterfølgeren til Doodle Jump

Danske Hugo Games skal udvikle efterfølgeren til mobilspillet Doodle Jump, der i en periode var blandt de mest downloadede mobilspil i verden. 

Faktisk har Hugo Games allerede arbejdet på en ny version af spillet i et halvt års tid, men det er først nu, at spillets ejer, Lima Sky, formelt har godkendt en aftale.

Lima Sky har modtaget opdateringer og lignende hver anden uge i denne periode, hvor Lima Sky har haft en såkaldt break away-klausul, der har betydet, at selskabet kunne afbryde samarbejdet når som helst.

Denne klausul er nu fjernet.

"Doodle Jump er et af de mest populære og elskede mobilspil i historien og Hugo Games er stolt over at skulle udvikle et nyt Doodle Jump til gamere overalt i verden, og vi er glade for, at vores samarbejde [med Lima Sky, red] er nået til denne vigtige milepæl," lyder det fra Hugo Games-direktør Henrik Kølle i en meddelelse.

Sybo Games satster på bæredygtige investeringer

Sybo Games - der står bag spilsuccessen Subway Surfers - satser stort på bæredygtige investeringer. Målet er at de skal give så stort et afkast om et par år, at der er penge nok til at ‘kreative storsatsninger.'

"Det skal dække de faste omkostninger, så vi ikke er så presset af et enkelt produkt, og så vi får rum til at skabe nye og bedre produkter. Allerede nu ligger vi på 70 procent, hvis afkastet holder," siger finansdirektør Søren Nordahl Svendsen, til Business.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job