Microsoft risikerer at stå i vejen for det sikre it-samfund med nye XP-opdateringer

Computerviews: Ved at holde forældet software kunstigt i live skygger Microsoft for en vigtig pointe: Det er komplet uforsvarligt at basere sin virksomhed på Windows XP.

Artikel top billede

Computerviews: Hackergruppen Shadow Brokers har for tiden en meget direkte indflydelse på Microsofts opdateringspolitik.

For anden gang på blot en måned har Microsoft udsendt en nød-opdatering til Windows XP af frygt for, at hackere skal udnytte de NSA-exploits, som gruppen har offentliggjort.

Også Windows Vista og Server 2003 har fået opdateringer, og de ikke-supporterede styresystemer bliver supporteret i stor stil i disse dage for at beskytte de mange brugere mod et nyt WannaCry-angreb eller det, der er værre.

Men Microsoft risikerer at begå en eklatant brøler ved ikke at kappe båndene til de uddaterede Windows-installationer.

Microsoft modarbejder sikkerheds-agendaen

Det er umiddelbart sympatisk, at Microsoft kommer de (alt for) mange brugere til undsætning, der stadigvæk finder det acceptabelt at køre software, der for længst har overskredet sidste salgsdato - heriblandt flere regioner og det danske forsvar.

Men på sigt fremmer Microsoft ikke sikkerheden ved at holde hånden under dem.

Tværtimod.

Herhjemme er adskillige offentlige myndigheder mere end almindeligt nølende med at flytte sine systemer over på tidssvarende Windows-versioner, og det kan meget let blive en sovepude, når systemerne nu alligevel bliver opdateret.

Den fornuftige it-chef har i forvejen en svær opgave i at overbevise ledelsen om at bruge penge på en migrering til Windows 10 for at højne sikkerheden. Og når den selvsamme ledelse kan se, at Windows XP er blevet opdateret to gange i løbet af de sidste fire uger, hvordan argumenterer it-chefen så for, at det er nødvendigt?

Hovedargumentet for at opgradere er grundlæggende, at det er usikkert at køre software, der ikke modtager sikkerhedsopdateringer.

Det argument tager Microsoft fuldstændig luften ud af.

Der kommer altid et NSA-exploit til

I forbindelse med tirsdagens opdatering understreger Microsoft, at man ikke skal vænne sig til at få sin forældede software patchet, og at alle brugere bør skifte til en supporteret platform.

Men det er svært at opfatte opdateringen som en enlig undtagelse, når der kun er gået en måned siden den sidste opdatering, hvor Microsoft skrev det samme.

Vi har med garanti ikke set det sidste alvorlige Windows-exploit, og der vil derfor altid dukke nye sikkerhedsbrister op, der isoleret set er en XP-opdatering værd.

Men reelt supporterede systemer modtager adskillige opdateringer på månedlig basis, og sporadiske panik-patches gør på ingen måde hverken XP, Windows 2003 eller andre forældede platforme til sikre systemer.

Det budskab skal skæres ud i pap for virksomheder og myndigheder - men lige nu gør Microsoft det stik modsatte.

Så Microsoft har en udfordring med at finde ud af, hvor grænsen går i stedet for at udskyde det uundgåelige...

Og bare lige for (igen) at skære det helt ud i pap, så er det uundgåelige i denne sammenhæng altså, at man dropper forældet software, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at drive sikker it.

Læs også: Microsoft vender på en tallerken: Nu modtager Windows XP igen sikkerhedsopdateringer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job