Microsoft risikerer at stå i vejen for det sikre it-samfund med nye XP-opdateringer

Computerviews: Ved at holde forældet software kunstigt i live skygger Microsoft for en vigtig pointe: Det er komplet uforsvarligt at basere sin virksomhed på Windows XP.

Artikel top billede

Computerviews: Hackergruppen Shadow Brokers har for tiden en meget direkte indflydelse på Microsofts opdateringspolitik.

For anden gang på blot en måned har Microsoft udsendt en nød-opdatering til Windows XP af frygt for, at hackere skal udnytte de NSA-exploits, som gruppen har offentliggjort.

Også Windows Vista og Server 2003 har fået opdateringer, og de ikke-supporterede styresystemer bliver supporteret i stor stil i disse dage for at beskytte de mange brugere mod et nyt WannaCry-angreb eller det, der er værre.

Men Microsoft risikerer at begå en eklatant brøler ved ikke at kappe båndene til de uddaterede Windows-installationer.

Microsoft modarbejder sikkerheds-agendaen

Det er umiddelbart sympatisk, at Microsoft kommer de (alt for) mange brugere til undsætning, der stadigvæk finder det acceptabelt at køre software, der for længst har overskredet sidste salgsdato - heriblandt flere regioner og det danske forsvar.

Men på sigt fremmer Microsoft ikke sikkerheden ved at holde hånden under dem.

Tværtimod.

Herhjemme er adskillige offentlige myndigheder mere end almindeligt nølende med at flytte sine systemer over på tidssvarende Windows-versioner, og det kan meget let blive en sovepude, når systemerne nu alligevel bliver opdateret.

Den fornuftige it-chef har i forvejen en svær opgave i at overbevise ledelsen om at bruge penge på en migrering til Windows 10 for at højne sikkerheden. Og når den selvsamme ledelse kan se, at Windows XP er blevet opdateret to gange i løbet af de sidste fire uger, hvordan argumenterer it-chefen så for, at det er nødvendigt?

Hovedargumentet for at opgradere er grundlæggende, at det er usikkert at køre software, der ikke modtager sikkerhedsopdateringer.

Det argument tager Microsoft fuldstændig luften ud af.

Der kommer altid et NSA-exploit til

I forbindelse med tirsdagens opdatering understreger Microsoft, at man ikke skal vænne sig til at få sin forældede software patchet, og at alle brugere bør skifte til en supporteret platform.

Men det er svært at opfatte opdateringen som en enlig undtagelse, når der kun er gået en måned siden den sidste opdatering, hvor Microsoft skrev det samme.

Vi har med garanti ikke set det sidste alvorlige Windows-exploit, og der vil derfor altid dukke nye sikkerhedsbrister op, der isoleret set er en XP-opdatering værd.

Men reelt supporterede systemer modtager adskillige opdateringer på månedlig basis, og sporadiske panik-patches gør på ingen måde hverken XP, Windows 2003 eller andre forældede platforme til sikre systemer.

Det budskab skal skæres ud i pap for virksomheder og myndigheder - men lige nu gør Microsoft det stik modsatte.

Så Microsoft har en udfordring med at finde ud af, hvor grænsen går i stedet for at udskyde det uundgåelige...

Og bare lige for (igen) at skære det helt ud i pap, så er det uundgåelige i denne sammenhæng altså, at man dropper forældet software, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at drive sikker it.

Læs også: Microsoft vender på en tallerken: Nu modtager Windows XP igen sikkerhedsopdateringer

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect