Lone er certificeret hacker: "Hvis man vil have god it-sikkerhed, er man nødt til at forstå, hvordan de gode hackere arbejder"

Lone Juul Dransfeldt hjælper virksomheder med at tænke sikkerhed ind i opbygningen af deres it. Og så er hun certificeret hacker.

Artikel top billede

"Jeg har nok villet være hacker, siden jeg var teenager."

Det ønske er gået i opfyldelse for Lone Juul Dransfeldt Christensen, for selvom hun arbejder på den rigtige side af loven, så er hun hacker.

Certificeret.

Som løsningsarkitekt hos NNIT hjælper hun virksomheder med at tænke sikkerhed ind i deres it-projekter, og udover at have læst medialogi og multimediedesign har hun taget en uddannelse som etisk hacker.

Som etisk hacker lærer man at forstå, hvordan de såkaldte "black hats" arbejder, og ifølge Lone Juul Dransfeldt Christensen er det en uvurderlig fordel at kunne se sit eget system med en hackers øjne.

"Det er essentielt at forstå hackernes arbejdsgange, hvis man skal forsvare sig mod dem. Det er en helt anden måde at tænke it-sikkerhed på, der adskiller sig meget fra den gammeldags idé om bare at bygge en høj mur rundt om sit system," siger Lone Juul Dransfeldt Christensen til Computerworld og kommer med et konkret eksempel på, hvad en hackers synspunkt kan bidrage med.

"Et udbredt problem er, at så snart nogen alligevel trænger ind bag muren i en virksomhed, så er der frit spil i hele butikken. Dygtige hackere trænger ind i en del systemer udelukkende for at efterlade en bagdør og vende tilbage senere og så komme videre ind i netværket. Det skal man forstå, når man opbygger sin platform og designer sine applikationer."

Hacking som fritidsinteresse

De it-kriminelle hackere bliver hele tiden dygtigere og mere professionelle, og det er et fuldtidsarbejde at holde sig skarp nok til at følge med. 

Derfor skal hacking være mere end et arbejde, hvis Lone skal kunne tænke de kriminelles metoder ind i sit arbejde, når hun hjælper danske virksomheder med at sikre sig.

Og det er det også.

En stor del af hendes fritid går med at hacke virtuelle miljøer i såkaldte "capture the flag"-konkurrencer, og det bliver en vane konstant at lede efter sårbarheder i de it-systemer, hun interagerer med.

"Man falder over en masse ting. Som regel er jeg flink og sender den pågældende virksomhed en heads up på, at de har et problem."

Firma-kultur skal rumme de kreative

Det er ingen hemmelighed, at der er rift om de stærke it-sikkerhedskompetencer som Lone.

Selv de store virksomheder har svært ved at tiltrække og fastholde de gode sikkerhedsfolk, der ifølge flere vurderinger mangler omkring en million af på globalt plan.

Ifølge en undersøgelse hos knap 5.000 virksomheder oplever hver fjerde i øjeblikket en kritisk mangel på sikkerhedskompetencer, og ifølge Lone Juul Dransfeldt Christensen, skal de strømlinede, hvid-skjorte-bærende virksomheder kunne rumme en helt anden type mennesker, end de er vant til, hvis de vil være attrative arbejdspladser for, ja, hackere.

Og blandt deltagerne i de hacker-konkurrencer, hun bruger til at holde sig i form, findes lige præcis de kompetencer, som virksomhederne tørster efter.

Men det er et anarkistisk miljø, hvor man ikke er meget for de mange regler og den hierakiske opbygning, der kendetegner erhvervslivet.

"Det er jo et lidt specielt møde mellem en meget corporate kultur og noget mere skævt. Men det, tror jeg, virksomhederne bliver nødt til at kunne rumme, hvis de vil tiltrække de rigtige kompetencer."

Læs også: Sikkerhedseksperter kritiserer KMDs politianmeldelse: "Det er grotesk, at man skal være bange for at indrapportere usikre systemer"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS