For anden gang på en måned: Google fjerner malware-inficerede apps fra sin app-butik

Malware-inficerede apps blev downloadet titusindvis af gange, før Google fjernede dem fra Play-butikken

Artikel top billede

Henter du kun apps fra Googles app-butik, Play Store, bør og kan du føle dig sikker på, at langt de fleste apps er uskadelige og tjekket efter for ondsindet kode af Google.

Men for anden gang på en måned har Google måttet fjerne applikationer fra sin app-butik, efter en sikkerhedsekspert fra Kapsersky Labs kontaktede kodegiganten.

Det skriver Ars Technica.

Ondsindede apps, som i sin kode har malware kaldet Ztorg, der tidligere har snydt sig igennem Googles malware-tjek, og som kan give kriminelle adgang til din smartphones kernesystem ("root access").

Den ene app, Magic Browser, skulle være en "lynhurtig og simpel browser," men den inficerer computeren med Ztorg. I alt var browseren downloadet over 50.000 gange, før den blev fjernet. 

Ved at få adgang til kernesystemet, kan kriminelle via Ztorg ødelægge din smartphone og dine data, men også installere flere apps på din telefon uden tilladelse eller vise reklamer for brugeren. 

Også en applikationerne Colourblock og Noice Detector blev fjernet tidligere på måneden, efter at Kaspersky-eksperten havde kontaktet Google.

Læs også: Android er næsten 100 procent sikret mod malware - sålænge du bare holder fingrene fra denne knap

Har ikke skadet telefonerne - endnu

Sidste måned fjernede Google en anden Ztorg-app kaldet Privacy Lock, der var downloadet over en million gange, og det samme skete med en falsk Pokémon Go-guide med over 500.000 downloads tilbage i september.

I alle tilfælde uploadede udbyderen af de ondsindede apps en malware-fri version i første omgang til Googles butik og opdaterede derefter appen med den ondsindede kode.

På den måde undgik den kriminelle Googles kontrol.

Ifølge sikkerhedseksperten Roman Unuchek fra Kaspersky Lab, har de nyeste tilfældse såsom Magic Browser ikke "rootet" telefonen endnu, da funktionen endnu ikke var tilføjet - netop for at flyve under radaren hos Google. 

Læs også: Alvorlig sårbarhed i Android åbner en ladeport for trojanere og ransomware

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics