Derfor dumpede Region Syddanmark leverandørerne af hovedstadens Sundhedsplatform: Epic og NNIT's løsning dumpede på alle parametre

Leverandørerne af Sundhedsplatformen røg ud af udbuddet i Region Syddanmark med et brag. Det viser rapporten bag prækvalifikationen, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Artikel top billede

Foto: John Bräuner / Regionshospitalet Randers (Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Det kom som en overraskelse for NNIT, da selskabet 16. august fik besked om, at det sammen med amerikanske Epic ikke var blevet prækvalificeret i forbindelse med udbuddet af en ny EPJ-løsning i Region Syddanmark. 

Det kan du læse mere om her: Tre it-selskaber med i opløb om kæmpe EPJ-ordre i Region Syddanmark

De to er ellers blevet valgt af både Region Hovedstaden og Region Sjælland som leverandør en lignende løsning iform af den omdiskuterede Sundhedsplatform. 

Men i forbindelse med udbuddet i Region Syddanmark har makkerparet fået en galoperende dårlig bedømmelse. Det viser prækvalifikationsrapporten, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Rapporten ligger til grund for, at feltet er blev snævret ind fra fem kandidater til tre. Blandt de tre er leverandøren af Sundhedsplatformen fra Region Hovedstaden og Region Sjælland altså ikke med. 

Epic opnår karakterer i bedømmelsen fra dårlig, over meget dårlig til særdeles dårlig efter at være blevet bedømt på blandt andet teknisk - og organisatorisk implementering og applikationsdrift.

For kortfattet

Rapportens vurdering af Epic strækker sig over knap otte sider, og der er et gennemgående tema for alle de fem referencer, der er blevet vedlagt. 

Epic får igennem hele bedømmelsen kritik for, at det indsendte i form af referencer med videre er for kortfattede.

Om Epics reference til Sundhedsplatformen skriver man i rapporten: 

"Overordnet set fremstår referencen meget kortfattet," skrives der og det fortsætter: "Det trækker ned, at der ingen steder står, at løsningen er velafprøvet."

Det negative takter fortsætter længere nede i bedømmelsen af referencen:

"Samlet set er beskrivelsen mindre velunderbygget og der mangler detaljer," skrives det ligesom det fremgår, at "det trækker ned, at der ingen steder står, at løsningen er velafprøvet."  

Det har indtil videre ikke været muligt at få en kommentar fra Epics danske partner NNIT, men tidligere har NNIT-boss Per Kogut sagt, at virksomheden føler sig en kende hårdt dømt i forbindelse med prækvalifikationen.

"Jeg har ikke alle detaljerne om, hvorfor vi er blevet fravalgt, men jeg undrer mig over det. Jeg synes ikke, at der er ét punkt, der er udslagsgivende. Jeg synes, det virker som om, at vi er blevet lidt hårdt dømt,“ sagde Per Kogut til Computerworld efter dommen var faldet. 

Læs mere om fravalget af NNIT og EPIC her: Overrasket NNIT-boss efter udbuds-exit i Region Syddanmark: "Det virker som om, at vi er blevet lidt hårdt dømt“

Farvel til en mulighed

Med Region Syddanmarks fravalg af Epic og NNIT er det også et farvel til muligheden for, at landets fem regioner får samme it-system på sundhedsområdet.

I Region Hovedstaden har man allerede rullet Epics system ud, og 25. november går Region Sjælland i luften med Sundhedsplatformen. 

Læs mere her: Professor: Omstridt offentligt it-system blev valgt på mangelfuldt grundlag

Men ideen om, at alle regionerne vælger det samme system bliver der nu ikke noget af, efter Region Syddanmark har fravalgt leverandørerne bag det system, der kommer til at køre i Østdanmark.

Læs mere om udbuddet her: Tre it-selskaber med i opløb om kæmpe EPJ-ordre i Region Syddanmark

Da Region Hovedstaden og Region Sjælland valgte Sundhedsplatformen blev det ellers skrevet ind i kontrakten med Epic, at landets resterende regioner senere ville kunne tilslutte sig systemet.

Striden fortsætter

Det ligner med fravalget af Sundhedsplatformen, der kører i Østdanmark, at der skal skrives endnu et kapitel i den "krig", der foregår, mellem Øst - og Vestdanmark på it-området i regionerne. 

Statsrevisorerne har tidligere udtalt ærgelse over, at landets regioner ikke viser sig i stand til at samarbejde om foreksempel de elektroniske patientjournaler.

I Region Syddanmark forventer man at træffe beslutning om, hvilket system man ønsker i løbet af foråret 2018 

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra NNIT

Er det en god idé, at regionerne har forskellige systemer eller burde Sundhedsplatformen automatisk være i spil landets andre regioner? Giv din mening til kende i kommentarfeltet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS