Så let smadres skærmen på din nye smartphone: iPhone 8 Plus versus Galaxy Note 8

iPhone 8 Plus og Samsung Note 8 er to af de mest moderne (og dyre) smartphones på markedet netop nu. Her kan du se, hvordan de to produkter klarer sig, når de bliver tabt på en hård flade.

Artikel top billede

Verdens to største producenter af smartphones, Samsung og Apple, har begge netop lanceret nye flagskibsmodeller.

Det drejer sig om iPhone 8 og 8 Plus og den nye Samsung Note 8.

Det er topmoderne smartphones med masser af avanceret teknologi - herunder knivskarpe skærme og glas på både for- og bagsiden.

Det er da heller ikke billige produkter, for Samsung Note 8 koster 7.750 kroner, og en iPhone 8 Plus koster fra 7.099 kroner og op til 8.449 kroner.

Og det er ikke kun de nye smartphones, der koster knaster. For især Apple-folket bliver det nu også dyrere at få repareret en ødelagt skærm:

Nu stiger prisen på at få repareret en ødelagt iPhone-skærm: Så meget koster det

Derfor vil nedenstående test nok også være interessant for dem, der allerede har købt en Samsung Note 8 eller iPhone 8/8 Plus eller overvejer at gøre det.

I testen undersøger tech-mediet PhoneBuff nemlig, hvor meget de to smartphones kan holde til, når de bliver tabt på en hård flade.

iPhone 8 Plus versus Samsung Note 8

Når begge telefoner tabes fra samme højde med bagsiden nedad, er den positive nyhed, at begge produkter fortsætter med at fungere.

Den dårlige nyhed er så, at glasbagsiden smadres på begge telefoner.

I testen tabes begge smartphones også med forsiden nedad. Her er det iPhonen, der får de mest markante skader, og her vil man nok ikke kunne komme uden om at skulle udskifte skærmen.

Samsung klarer den lidt bedre, men også her er der skader på glasset, som i hvert fald nogle brugere nok vil have svært ved at leve med.

Når begge smartphones tabes, så de rammer med hjørnet først, er skaderne til gengæld mere begrænsede, for det fører kun til lidt overfladiske skrammer.

Herunder kan du se selve testen fra PhoneBuff.

Se testen

Læs også:

Nu stiger prisen på at få repareret en ødelagt iPhone-skærm: Så meget koster det

Samsung Note 8 prøvekørt: Vil du give 7.750 kroner for denne smartphone?

Planen er klar: Sådan vil Apple sikre, at både iPhone 8 og iPhone X storsælger på samme tid

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job