It-afdelingens nye udfordring: Det er ikke én cloud, man satser på - men snarere et nyt it-kludetæppe

Når man som it-chef og it-organisation vælger at satse på cloud, er der reelt tale om at man skal kunne håndtere flere cloud-løsninger og -leverandører og også skal sikre samspillet med det lokale it-miljø.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

It-organisationerne har over de senere år i stigende grad valgt at satse på cloud-modellen, hvor it leveres som en service og ofte på abonnementsbasis.

Man tager dog fejl, hvis man tror, at man dermed satser på én cloud, og at alt dermed bliver mere simpelt at håndtere. 

Reelt bliver der nemlig hurtigt tale om, at man skal kunne håndtere flere cloud-leverandører og -løsninger på samme tid, ligesom man også skal sikre den nødvendige integration til de lokale on premise-løsninger.

Derfor har mange it-organisationer også et behov for at indføre en multicloud-strategi.

Det skriver analysefirmaet IDC på baggrund af en ny undersøgelse blandt over 800 it-beslutningstagere og forretningsledere i 11 europæiske lande.

Det mest almindelige it-miljø

Undersøgelsen viser blandt andet, at det mest almindelige it-miljø i dag involverer front-end-applikationer, der er hostet på en public cloud og samtidig er tilsluttet back-end-systemer, der er on-premise. Det er situationen hos 31 procent af respondenterne.

40 procent af de 800 beslutningstagere svarer ifølge IDC, at de adskiller on- og off-premise miljøer, og 20 procent procent fortæller, at de kun kører med on-premise-applikationer.

Samtidig hæfter IDC sig ved, at omkring otte procent af virksomhederne fortæller, at de har fuld fart på at lægge it-løsningerne ud i skyen.

Læs også: Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Alt i alt står it-cheferne og deres organisationer tilbage med en grundlæggende udfordring, vurderer IDC:

“At tilslutte cloud-miljøer med ad hoc-broer på en hybrid måde vil ikke være nok i 2018. Det vil det heller ikke være at standardisere hos én ekstern leverandær, i hvert fald ikke for store eller innovative virksomheder. Udviklerne og forretningsenhederne kræver 'best of breed,' mens indkøbsafdelingen ønsker at undgå at blive låst fast,” lyder det fra IDC.

Cloud-markedet boomer

I undersøgelsen svarer kun 20 procent af forretningslederne ja til, at det vil fungere at standardisere hos en eller to store leverandører af IaaS/PaaS eller SaaS.

Det er 30 procent, der mener det blandt it-beslutningstagerne.

“Vi tror på, at en multicloud-strategi, der er baseret på, at man hyrer medarbejdere med forhandlings-evner, øger investeringerne i automatisering og gennemgår mulighederne for cross-country connectivity, er et must for it-afdelinger, der understøtter innovative organisationer," skriver IDC. 

Ifølge Gartner boomer cloud-markedet i disse år. I Gartners seneste opgørelse opgørelse kan man læse, at der i 2016 blev omsat for 209 milliarder dollars - omkring 1,4 billioner danske kroner - på det globale marked for public cloud services.

Det tal vil her i 2017 stige til omkring 1,7 billioner danske kroner, og i 2020 vil omsætningen være på hele 2,6 billioner kroner.

Læs mere her:

Dugfriske tal fra det boomende cloud-marked: Disse cloud-services bruger vi flest penge på

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS