Danske it-chefer har talt: Medarbejderne er den største trussel mod sikkerheden

Danske it-ansvarlige vurderer medarbejdere som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Den største it-trussel mod danske virksomheder er hverken ransomware, phishing eller statsstøttede hackergrupper.

Det er virksomhedens egne medarbejdere.

I en ny undersøgelse som Voxmeter har lavet for Atea og IBM har 200 it-ansvarlige fra danske virksomheder med mere end 50 medarbejdere svaret på, hvad de ser som de største it-udfordringer

Og på sikkerhedsområdet er der ingen tvivl.

Hele 34 procent ser medarbejderne som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed – til sammenligning har kun 20 og 24 procent svaret henholdsvis ”ramsomware” og ”hackere”.

En KMD-undersøgelse viste sidste år det samme mønster, og de fleste hackerangreb på virksomheder foregår da også via emails til medarbejdere, der blot skal klikke på en ondsindet fil, før skaden er sket.

I maj måned fortalte en kommunal it-chef i Computerworld om, hvordan hans kommune hver dag bombarderes af ransomware-angreb på email målrettet netop de almene medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: 
Dansk kommune oversvømmes af ransomware - men har fundet en simpel løsning på problemet

Et mere alvorligt eksempel var Se og Hør-sagen, hvor en Nets-ansat solgte fortrolige oplysninger om kendte danskere til tabloid-mediet Se og Hør.

Sikkerhed er blevet forretningskritisk

Undersøgelsens resultater afslører også, at sikkerhed er rykket højere op på it-dagsordenen.

74,5 procent af de adspurgte it-ansvarlige svarer, at it-sikkerhed i høj eller meget høj grad er afgørende for forretningen, og det måske ikke så overraskende i lyset af de angreb, der har ramt virksomheder over hele verden i de seneste år.

Udgifterne er til at tage og føle på, og blandt andet har Mærsk vurderet, at Petya-angrebet ender med at koste virksomheden omkring to milliarder kroner.

I det seneste eksempel er det amerikanske kreditbureau Equifax netop blevet genstand for historiens største gruppesøgsmål, og både virksomhedens CSO og CEO har forladt virksomheden.

Læs mere: 

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job