Danske it-chefer har talt: Medarbejderne er den største trussel mod sikkerheden

Danske it-ansvarlige vurderer medarbejdere som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Den største it-trussel mod danske virksomheder er hverken ransomware, phishing eller statsstøttede hackergrupper.

Det er virksomhedens egne medarbejdere.

I en ny undersøgelse som Voxmeter har lavet for Atea og IBM har 200 it-ansvarlige fra danske virksomheder med mere end 50 medarbejdere svaret på, hvad de ser som de største it-udfordringer

Og på sikkerhedsområdet er der ingen tvivl.

Hele 34 procent ser medarbejderne som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed – til sammenligning har kun 20 og 24 procent svaret henholdsvis ”ramsomware” og ”hackere”.

En KMD-undersøgelse viste sidste år det samme mønster, og de fleste hackerangreb på virksomheder foregår da også via emails til medarbejdere, der blot skal klikke på en ondsindet fil, før skaden er sket.

I maj måned fortalte en kommunal it-chef i Computerworld om, hvordan hans kommune hver dag bombarderes af ransomware-angreb på email målrettet netop de almene medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: 
Dansk kommune oversvømmes af ransomware - men har fundet en simpel løsning på problemet

Et mere alvorligt eksempel var Se og Hør-sagen, hvor en Nets-ansat solgte fortrolige oplysninger om kendte danskere til tabloid-mediet Se og Hør.

Sikkerhed er blevet forretningskritisk

Undersøgelsens resultater afslører også, at sikkerhed er rykket højere op på it-dagsordenen.

74,5 procent af de adspurgte it-ansvarlige svarer, at it-sikkerhed i høj eller meget høj grad er afgørende for forretningen, og det måske ikke så overraskende i lyset af de angreb, der har ramt virksomheder over hele verden i de seneste år.

Udgifterne er til at tage og føle på, og blandt andet har Mærsk vurderet, at Petya-angrebet ender med at koste virksomheden omkring to milliarder kroner.

I det seneste eksempel er det amerikanske kreditbureau Equifax netop blevet genstand for historiens største gruppesøgsmål, og både virksomhedens CSO og CEO har forladt virksomheden.

Læs mere: 

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS