Så er Apple Pay kommet til Danmark: Så mange får adgang til tjenesten i dag

Fra i dag er det muligt for en række danske bankkunder at betale med Apple Pay. Du skal dog være kunde i én af to banker for, at du som en af de første kan benytte løsningen.

Artikel top billede

Efter lang tids spekulation bekræftes det nu, at Apple Pay er kommet til Danmark.

Det oplyser Nordea og Jyske Bank

"Med Apple Pay som supplement til vores eksisterende løsninger til mobilbetaling kan vi tilbyde vores iPhone- og Apple Watch-kunder en sikker og brugervenlig global løsning, der gør hverdagen nemmere," siger Mads Skovlund, bankdirektør med ansvar for privatkunder på Nordeas hjemmeside. 

Hos Jyske Bank er man også glad for at kunne tilbyde kunderne den nye service. 

"Vi vil gerne være der, hvor vores kunder er – også når det gælder deres valg af mobile
betalingsløsninger. Med Apple Pay giver vi vores kunder mulighed for at vælge den betalingsløsning, der passer bedst til dem," siger bankdirektør Peter Schleidt fra Jyske Bank.

Kræver nyere produkter

I første omgang får kunderne i de to store banker glæde af betalingsløsningen, der har været længe ventet.

Det betyder i følge Nordea, at de giver 1,3 millioner danskere mulighed for at benytte løsningen, såfremt de har en smartphone eller et andet Apple-produkt, der understøtter løsningen.

Systemet har dog en række krav, der blandt andet betyder, at selvom Apple's telefoner er meget populære herhjemme, så skal du have en iPhone 6 eller nyere for at benytte løsningen.  

Systemet kan bruges ved udvalgte terminaler og fungerer ved, at man holder telefonen hen til betalingsterminalen samtidigt med, at man holder sin tommelfinger på Touch-ID-knappen. 

Læs mere om optakten til Apple Pay her: Medie: Apple Pay bliver lanceret i Danmark i næste uge

Læs endnu mere her: Medie: På tirsdag kan du betale med Apple Pay i disse butikker

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS