Trods mangel på it-specialister rangerer CIO’er i Danmark talentarbejdet lavt

Klumme:[ Både CIO'er og CEO'er mener, at manglende digitale kompetencer i organisationen er den største barriere for at indfri de digitale ambitioner. Alligevel går mange CIO'er ikke meget op i talentarbejdet og er tilsyneladende ikke helt oppe i gear til at indfri de forventninger, som CEO’er har til den indsats, der skal gøres i forhold til rekruttering og fastholdelse.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

For nylig offentliggjorde DANSK IT og Rambøll den årlige måling – IT i Praksis - af, hvordan det står til med digitaliseringen i private og offentlige virksomheder. En af de store overraskelser er, at de danske CIO’s rangerer rekruttering og fastholdelse af medarbejdere lavt. 

I undersøgelsen er danske CIO’er i Top 1.000-virksomheder således blevet spurgt om de indsatser, der skal til for at realisere forretningsstrategien. Og her ryger rekruttering og fastholdelse af medarbejdere og talenter helt ned på en 14. plads.

Det overraskende er selvfølgelig, at den lave prioritering af tiltrækning og fastholdelse af talent foregår samtidig med, at virksomhederne oplever stor mangel på it-specialister.

Ifølge en efterhånden velkendt analyse fra Erhvervsstyrelsen, vil der mangle 19.000 it-specialister i 2030, hvis ikke der bliver gjort noget.

Hidtil har der været meget fokus på, at det problem skal løses ved, at der bliver speedet op for optaget på it-uddannelserne - hvilket selvfølgelig er uhyre vigtigt, og noget som Dansk IT som interesseorganisation for it-professionelle kun kan opfordre til bliver gjort i endnu højere grad end i dag.

Der har også været meget fokus og forventninger til erhvervsminister Brian Mikkelsens (K) annoncerede teknologipagt, hvor virksomheder, universiteter og organisationer skal hjælpe Danmark på vej ind i den fjerde industrielle revolution – blandt andet ved at give hjælp til at løfte de digitale kompetencer.

Et sådant initiativ har potentiale til gøre en stor forskel.

Men når det er sagt, må it-cheferne også rette blikket indad i organisationen og se på, om der er et uudnyttet potentiale i at skærpe fokus på talentarbejdet. For eksempel i form af digital efteruddannelse.

Fastholdelse og rekruttering har historisk måske ikke været en stor del af it-chefernes arbejdsopgaver, hvilket er forståeligt, da der er meget andet på it-chefernes bord.

Men i en tid med stor mangel på it-specialister kan disciplinen meget nemt få en afgørende rolle i forhold til, om man som it-chef kan levere på strategien. Og i sidste ende på om virksomheden bliver en vinder eller taber.

For der er meget på spil i disse år. 391.000 danske job i landets Top 1.000-virksomheder og 708 milliarder kroner af omsætningen er ifølge IT i praksis truet af digitaliseringen, hvis ikke virksomhederne formår at udnytte de nye teknologier.

Skal det lykkes, spiller evnen til at fastholde, udvikle og rekruttere de bedste digitale kompetencer en afgørende rolle.

Såvel CIO'er og CEO'er peger i IT i Praksis-undersøgelsen da også samstemmende på, at manglende digitale kompetencer i organisationen er den største barriere for at indfri de digitale ambitioner.

Set i det lys kan det undre, at talentarbejdet rangerer på en 14. plads blandt CIO'er, mens forretningsdirektørerne rangerer det på en fjerde-plads.

Mange CIO’er er tilsyneladende ikke helt oppe i gear til at indfri de forventninger, som CEO’er har til den indsats, der skal gøres i forhold til rekruttering og fastholdelse.

Fremtidens omsætning og arbejdspladser vil blive skabt blandt de virksomheder, der er bedst til at udnytte de nye teknologier. Det kræver medarbejdere med gode it-kompetencer og it-chefer med gode evner inden for talentarbejde.

Læs mere om IT i Praksis: Stort uforløst potentiale: Otte vigtige konklusioner om digitaliseringen i Danmark lige nu

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S