Alvorlige sårbarheder rammer alle nyere Intel-processorer: Se her, om du er ramt

Sikkerhedshuller i Intels firmware gør millioner af computere, servere og IoT-enheder sårbare over for hackerangreb.

Artikel top billede

Hvis du har en nyere computer, indeholder den med stor sandsynlighed et chipsæt fra Intel. Og så er der dårligt nyt på sikkerhedsfronten.

Firmwaren på alle nyere intel-chipsæt indeholder nemlig flere alvorlige sårbarheder, der gør det muligt for hackere at køre kode på offerets computer.

Sårbarhederne ligger blandt andet i undersystemet Intel Management Engine (ME), der udfører opgaver, mens computeren booter og gør det muligt for erhvervskunder at fjern-opdatere medarbejderes computere.

Sårbarheden er særligt alvorlig, fordi ME fungerer som separat CPU, og derfor kan en hacker udnytte det til at køre kode på computeren uden om styresystemet, hvilket betyder, at sikkerhedssoftware ikke vil reagere.

Sårbarhederne berører blandt andet alle nyere versioner af Intels Core-processorer, der langt størstedelen af moderne desktops.

Flere PC-producenter arbejder på firmware-opdateringer, der skal adressere problemet, og blandt andet har Acer og Lenovo udgivet lister over påvirkede modeller, samt hvornår en opdatering kan forventes. For Acers vedkommende er der pt 240 ramte modeller uden en dato for opdatering.

Intel har selv udgivet et værktøj, hvor du kan tjekke, om du er ramt af sårbarhederne, og virksomheden forventer selv at være klar med et fix i december måned.

Du kan tjekke, om dit system er påvirket, her.

Læs også: Firmware-sårbarhed hos Intel rammer computere fra de sidste 10 år

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S