It-sikkerhedsmarkedet ramt af alvorlige politiske spændinger: "Situationen er ikke dårlig," mener rumænske Bitdefender

Reportage, Rumænien: USA's verserende sag med Kaspersky Lab har politiseret it-sikkerhedsmarkedet og skabt debat om den omfattende adgang, sikkerhedsfirmaer skal have til kundernes data. Man er nødt at stole på sin sikkerhedssoftware, og derfor er der gået politik i, hvem kunderne vælger.

Artikel top billede

Bukarest, Rumænien: “Reel privacy er en myte. Det handler udelukkende om, hvem du vælger at stole på.”

Sådan indleder Alexandru Balan, chief security researcher i rumænske Bitdefender, samtalen, da Computerworld møder ham i virksomhedens hovedkvarter i Bukarest.

It-sikkerhed er i de senere år blevet en varm geopolitisk kartoffel, og siden Edward Snowdens afsløringer af amerikansk overvågningspraksis har USA, Kina og Rusland jævnligt beskyldt hinanden for at bruge private it-virksomheder til spionage og efterretningsarbejde.

Senest er it-sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab kommet i strid modvind, fordi amerikanske myndigheder mistænker virksomheden for at hjælpe russiske efterretningsfolk med at spionere på NSA.

Derfor har offentlige institutioner i USA fået forbud mod at bruge Kaspersky-software, og lignende mistanker har betydet, at også det britiske center for cybersikkerhed fraråder al brug af de russiske sikkerhedsprodukter.

Det kan du læse mere om her: Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Ifølge Alexandru Balan er den slags mistillid dårligt for branchen generelt på grund af den måde, sikkerhedssoftware fungerer på.

Sikkerhedsfirmaerne er nødt til at have adgang til kundernes data for at fungere, og derfor er det i høj grad et tillidsspørgsmål.

Men han fortæller, at spændingerne mellem USA og Rusland alligevel har gjort 2017 til et godt tidspunkt at være et rumænsk sikkerhedsfirma på.

“Isoleret set er situationen ikke dårlig for Bitdefender. Der kommer rigtig mange henvendelser fra kunder, der udelukkende vælger BitDefender, fordi det hverken er et russisk eller amerikansk firma - ikke på grund af teknologien,” siger han til Computerworld.

Tyskerne ville have opdaget os

Kaspersky-sagen har betydet, at offentlige institutioners brug af sikkerhedssoftware pludselig fået stor mediebevågenhed, og Bitdefender leverer til en del offentlige kunder i Europa - herunder i Danmark og Tyskland.

Det betyder, at der bliver holdt øje med, hvad man laver.

Men ifølge Bogdan Botezatu, senior security analyst hos Bitdefender, betyder sagen mellem Kaspersky og USA også, at det rent faktisk er blevet meget nyttigt at være leverandør til det offentlige i europæiske lande, når der skal skaffes nye kunder.

Det er simpelthen et godt salgsværktøj, fordi vestlige kunder så antager, at man blive gået efter i sømmene.

“Det er en stor fordel i denne situation at være et europæisk firma, der sælger til en masse europæiske lande. Bitdefender leverer for eksempel til Tyskland, som måske er det mest privacy-fokuserede land i verden. Min oplevelse er, at mange kunder tænker, at tyskerne ville have opdaget det, hvis der foregik noget skidt,” siger han og tilføjer, at han ikke giver meget for anklagerne mod Kaspersky Lab.

“Det er en skam, hvad der sker for Kaspersky lige nu, og der har, som jeg ser det, ikke været nogen reelle beviser fremme.”

Barriere mellem Nato og Rusland

På CEO-niveau har Bitdefenders stifter Florin Talpes også noteret sig den sammenhæng, Kaspersky-sagen indgår i: Der er gået seriøs storpolitik i it-sikkerhed.

Det har rumænien i høj grad mærket på grund af landets geografiske placering og betydelige it-kompetencer.

Landet er medlem af både EU og NATO, grænser op til Rusland og har en seriøs it-industri, der kan trække på tusindvis af nye it-uddannede fra de rumænske universiteter hvert eneste år.

Det har tiltrukket et virvar af globale it-virksomheder som Microsoft, Ubisoft og EA, men det har også betydet, at Rumænien har en vigtig position i cyber-kapløbet mellem Rusland og vesten.

I 2014 stod Rumænien i spidsen for et NATO-projekt, der skulle beskytte Ukraine mod russiske cyberangreb, og FBI har tidligere rost sit samarbejde med Rumænien til skyerne.

“Alle udviklede nationer beskæftiger sig med cyberkrig i dag, og Rumænien er i den sammenhæng blevet en form for barriere mellem Rusland og NATO. I hvert fald i USA's øjne,” siger Florin Talpes til Computerworld.

Han medgiver, at den cyberpolitiske situation ikke er helt dum for et rumænsk firma.

“NATO og USA har en stor interesse i Rumænien på den front, og det er selvfølgelig fint for os, selv om det jo mest handler om offentlige myndigheder som politi og efterretningstjenester.”

Læs også: Sikkerhedssoftware er den ultimative bagdør for hackere og spioner – kan du stole på din leverandør?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect