Hemmeligheden bag Lars Frelles overraskende jobskifte: Dansk Industri lokkede med attraktiv post

Interview: Dansk Industri brugte attraktiv direktørpost som lokkemiddel for at få Lars Frelle til at skifte Slotsholmen ud med Industriens hus efter blot seks måneder i ny rolle i Finansministeriet. "Det er et utroligt spændende tilbud. Selv om jeg er enormt glad for det, jeg sidder med nu, så var det her tilbud simpelthen for godt til at sige nej til."

Artikel top billede

Foto: Finansministeriet (Foto: Finansministeriet)

En plads i den absolutte top af en af landets mest magtfulde organisationer blev afgørende for Lars Frelle-Petersens beslutning om at skifte tjansen i Finansministeriet ud med titlen som direktør for DI Digital. 

Han skal nemlig ikke blot overtage for den afgående direktør Adam Lebech. Frelle-Petersen indtræder i samme ombæring i selve DI's direktion. 

Læs mere om jobskiftet her: Lars Frelle-Petersen bliver ny topchef i DI Digital

Den opgradering af visitkortet var afgørende for skiftet fra Slotsholmen til Dansk Industris førerbunker på Rådhuspladsen, fortæller Lars Frelle-Petersen.

“Det er en del af en opprioritering i Dansk Industri, at de gør det her til en del af en direktionsopgave ved at have en person i direktionen, der tænker den digitale dagsorden med. Det synes jeg er et utroligt spændende tilbud. Selvom jeg er enormt glad for det, jeg sidder med nu, så var det her tilbud simpelthen for godt til at sige nej til,” siger Lars Frelle-Petersen. 

Hvor meget betyder det for dig, at der følger en direktionspost med?

“Det betyder meget for mig. Det er en kanal, hvor jeg kan sætte den digitale dagsorden for hele DI, ligesom jeg var i direktionen i Finansministeriet og direktør i digitaliseringsstyrelsen. Jeg ved, at det at komme ind til et direktionsbord betyder rigtig meget for, hvilke prioriteringer der er i en organisation. Så det har en stor betydning, at DI viser, at digitalisering ikke bare en branche. Det er noget som hele DI skal tænke på," siger den nyslåede DI-direktør.

Har det været afgørende for dig med den direktionspost eller havde jobbet været lige så interessant uden den?

“Det havde det klart ikke. Det er en del af nøglen.”

Med direktørposten indtræder Lars Frelle Petersen i den absolutte top af Dansk Industri, hvor han kommer til at sidde til bords med blandt andet anden den tidligere departementschef Karsten Dybvad og Tina Roed, der har fortid i blandt andet Finanstilsynet.

Titler betød ellers ikke noget

Lars Frelle-Petersens jobskifte kom som en overraskelse for de fleste.

Det er nemlig kun seks måneder siden, at Lars Frelle-Petersen sidst skiftede skrivebord. 

Tilbage i juni skiftede han tilværelsen som direktør for digitaliseringsstyrelsen ud med en post som afdelingschef i Finansminsteriet.

Skiftet indebar en ny titel og nye opgaver blandt andet med at bistå minister for offentlig innovation Sophie Løhde (V), men dengang betød titler ikke noget for Lars Frelle-Petersen.

"Titler betyder i min optik ikke så meget. Det får man hverken smør på brødet eller noget andet af. For mig at se handler det om opgavens indhold," sagde Lars Frelle-Petersen dengang.  

Læs hele interviewet med Lars Frelle Petersen fra dengang her: Lars Frelle om sit nye job i Finansministeriet: Her er mine første opgaver

Og selvom det altså ikke er mere end et halvt år siden, at Lars Frelle-Petersen sidst pakkede sit skrivebord sammen, så mener han ikke, at man kan tale om, at han ligefrem løber af pladsen.  

“Jeg tror, at når man har siddet i forskellige positioner i en organisation i 16 år, at man så løber af pladsen. Jeg har været med til mange ting i min karriere i Finansministeriet, og nu var det tid for mig. Det har noget at gøre med at det rigtige job var der for mig, og det ligger uden for Finansministeriet. Derfor måtte jeg også slå til.”

Dårlig timing

Det blev dog ikke til en decideret maratonindsats som afdelingschef for offentlig innovation i Finansministeriet.

Den nu afgående afdelingschef nåede blot at bistå Sophie Løhde (V) i omkring seks måneder. Jobskiftet er ikke da heller ikke timing til UG+~. 

“Jeg har været en del af Finansministeriets organisation i op imod 16 år. For mig er det her en mulighed for at komme helt væk fra Slotsholmen og træde over i den private sektor," Lars Frelle og fortsætter:

"Så sker der det her på et ubelejligt tidspunkt, kan du sige, men tilbuddet var her nu, så må man nogle gange slå til, selvom det timingsmæssigt kunne have været bedre, hvis det var efter sommerferien eller om et år.“

Lars Frelle-Petersen tiltræder sin nye stilling 1. marts i år. 

Læs mere om Lars Frelle-Petersen her: Fremtidens offentlige it-projekter bliver svære og farlige: "De lavthængende frugter i digitaliseringen af den offentlige sektor er væk"

Læs mere her: Adam Lebech stopper som direktør i DI Digital - har fået ny topstilling

Læs mere her: Lars Frelle om sine fem år i Digitaliseringsstyrelsen: "Jeg synes, jeg har nået mange ting" - her er det største

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S