Danske teleselskaber vil have EU til at skride ind mod endnu en udskydelse af nye masseovervågnings-regler

De danske teleselskaber vil have EU til at skride ind over for justitsminister Søren Pape Poulsens beslutning om endnu engang at udskyde ny logningslov. Teleselskaberne er fanget i et dilemma og frygter sagsanlæg.

Artikel top billede

Regeringens beslutning om igen at udskyde behandlingen af nye regler for teleselskabernes overvågning af danskerne udløser reaktioner fra flere sider.

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) er således blev kaldt i samråd for at forklare sig, mens telebranchens organisation, Teleindustrien, har rettet henvendelse til EU.

Reaktionerne kommer efter, at justitsministeren i et brev til Folketingets retsudvalg har meddelt, at han tidligst vil stille forslag om nye logningsregler herhjemme i oktober 2019.

Det sker, selv om de nuværende logningsregler er i strid med loven.

Det kan du læse mere om her: Søren Pape Poulsen udskyder ændring af masseovervågning af danskerne i mindst halvandet år.

I dag er de danske teleselskaber forpligtet til at opbevare visse data fra danskerne telebrug for det tilfælde, at politiet har brug for dem.

I et åbent brev til EU’s regulerings-kommissær, hollænderen Franciscus Timmermans, forlanger Teleindustrien, at EU kigger nærmere på den danske retstilstand.

Teleselskaberne er utilfredse med, at de skal fortsætte med at bryde EU-lov for at overholde dansk lov.

“Den danske telesektor er underlagt en uholdbar juridisk tvetydighed,” lyder det fra telebranchen til EU.

I brevet peger Teleindustrien på, at regeringen ikke har formuleret de nye regler inden for det tidsrum, som den selv har vurderet, at det ville tage.

“Der er ikke blevet foreslået nogen lovgivningsmæssige tilpasninger, og der er ingen umiddelbar løsning i sigte,” hedder det.

Teleselskaberne mener, at de er i ‘overhængende fare’ for at blive sagsøgt, ligesom de ‘er ude af stand til at ‘reagere korrekt’ på henvendelser fra borgere, der forlanger svar på, om teleselskaberne overholder loven.

“Vi opfordrer dig til som kommissær at behandle dette som en sag af allerhøjeste vigtighed,” skriver telebranchen til EU-kommissæren.

Samtidig vil Enhedslisten kalde Søren Pape Poulsen i samråd om sagen endnu engang, skriver Version 2.

Søren Pape Poulsen var i samråd om sagen i foråret.

“Justitsministeren, som selv mener, at han er lov og ordens-minister fra et lov og ordens-parti, ignorerer fuldstændig, at to domme nu har slået fast, at den danske logning og alligevel og fortsætter bare. Det er meget åbenlyst, hvad der skal ske: Når noget er ulovligt, skal det stoppe med det samme. Men forhold, som er åbenlyst ulovlige, ser regeringen højt og flot på,” siger Rune Lund til bladet.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S