Microsoft på vej med smart OneDrive-funktion der kan redde dig fra et ransomware-angreb

Ransomware er et stigende problem, men nu er Microsoft på vej med en særlig OneDrive-funktion, der betyder, at et ransomware-angreb kan have mindre effekt

Artikel top billede

Microsoft er på vej med en ny OneDrive-funktion, der kan redde dig, hvis du bliver ramt af et ransomware-angreb.

Ransomware-angreb fungerer oftest ved at kryptere din harddisks indhold og kræve en løsesum, før det kan låses op.

Men Microsoft fremviste ved et Sharepoint-event i San Diego for nyligt en kommende OneDrive-funktion, der vil kunne redde dine data, hvis du bliver ramt af ransomware-angreb..

Har du slået synkronisering til fordelt over hele computeren via OneDrive, vil den i fremtiden kunne synkronisere tilbage i tiden som en anden tidsmaskine og på den måde genoprette dine data fra før ransomware-angrebet - også selvom dine OneDrive-data også er blevet krypteret.

Funktionen kan selvfølgelig også bruges til at redde en slettet version af en fil, og ifølge mspoweruser.com, der var til stede ved eventet, vil Microsoft udgive funktionen i løbet af de kommende uger.

Læs også: Microsoft endelig med på vognen: Skype-samtaler bliver krypteret

Funktionen minder meget om MacOS’ Time Machine-funktion, der fungerer på samme måde via en backup på en ekstern harddisk, men Microsoft tilgang til cloud-funktionen kan være yderst interessant for de OneDrive for Business-brugere, der nu måske ikke bliver helt så hårdt ramt af et angreb.

Også private og kommercielle NAS-servere har ofte tilsvarende funktioner.

Ransomware-angreb som Petya og WannaCry lagde virksomheder ned verden over sidste år med omfattende konsekvenser.

Det kan du læse meget mere om herunder: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura