Netdesign vinder mega-netværk til DR Byen

DR har valgt Netdesign som leverandør af et kæmpe IP-netværk i den kommende DR Byen i Ørestaden. Ordren har værdi på et større to-cifret millionbeløb og betyder, at omkring 3.000 ansatte får en båndbredde på en gigabit per sekund helt ud til den enkelte arbejdsplads.

Det bliver danske Netdesign, der skal levere det IP-netværk, som i DR Byen i Ørestaden skal stå for at sende både video, lyd og telefonsamtaler.

Fuldt udbygget kommer netværket til at få mere end 10.000 tilslutninger, og på grund af de høje krav til video- og radioredigering får de ansatte en forbindelse på en gigabit per sekund helt ud til den enkelte arbejdsplads.

Ordren har en værdi på et større tocifret millionbeløb og kommer efter, at Netdesign tidligere har vundet ordrer på store IP-projekter til Århus Kommune og Bankernes EDB Central (BEC).

Ikke mange om året

- Ordren cementerer vores markedsposition, for den her slags ordrer er der ikke mange af i Danmark hvert år, siger Jørgen Kragbøll, direktør i Netdesign.

Partner i projektet er Cisco, som skal levere det tekniske udstyr. IP-netværket kommer både til at understøtte fastopkoblede netværksbrugere (LAN) og mobile brugere via trådløst netværk (WLAN).

- På netværkssiden er der tale om ny teknologi. Designet er helt anderledes end det, vi normalt ruller ud, for vi har ikke nogen med samme båndbredde, som vi kører her, siger Jørgen Kragbøll.

I DR har man store forhåbninger til det store netværk, som skal gøre det muligt for de ansatte at redigere krævende videoindslag direkte fra deres kontor-pc'er.

Hus i verdensklasse

- DR's ambition er først og fremmest at lave et multimediehus i verdensklasse og at få digitaliseret alle vores digitaliserings- og produktionsprocesser. Det vil vi gerne gøre på et IP-netværk, siger projektleder Jens Grove-Rasmussen.

Derfor har DR også stillet høje krav til driftssikkerhed og redundans.

- Det nytter ikke noget, at netværket går ned lige før TV-Avisen eller Radioavisen skal sendes, siger Jens Grove-Rasmussen.

DR gik i EU-udbud med projektet i april sidste år, og Netdesign har vundet udbuddet i konkurrence med seks andre leverandører.

Efter sommerferien får selskabet mulighed for at øge projektets størrelse, når et nyt udbud om IP-telefoni i DR Byen afgøres.

Det projekt har en værdi på mindst fem millioner kroner, hvortil kommer prisen på blandt andet IP-telefoner.

Installationen af IP-netværket kommer til at vare omkring to år, og Netdesign vil konstant have tre til fire mand til stede i DR Byen.

Netdesign fik i 2003 et overskud på knap 13 millioner kroner ud af en omsætning på 287 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere