Anbefalinger: Succes med digitalisering i danske virksomheder kræver fem enkle ting - og medarbejderne er helt afgørende

Danmark har alle muligheder for at udnytte nye teknologier. Det mest centrale af alt er medarbejderne. Forstår du ikke det, får du ikke høstet værdien af den smarte it, lyder det i ny rapport.

Artikel top billede

Medarbejderne står helt centralt, hvis man skal have succes med de digitale projekter. Sådan lyder konklusionen i ny rapport fra den såkaldte SIRI-kommission, der består af 25 medlemmer - herunder en række erhvervs- og it-folk.

Kommissionen er nu klar med sine anbefalinger. De består af fem overordnede anbefalinger til bedre at udnytte nye teknologier:

- Fokusér på at skabe værdi for både virksomheden, kunder og medarbejdere.

- Inddrag medarbejderne.

- Nye kompetencer læres bedst i praksis.

- Digital forandringsledelse handler om at skabe organisatorisk forankring.

- Uddannelsessystemet skal matche bedre.

Leg, nysgerrighed og selvstændighed

“De mest centrale styrkepositioner er traditionen for at involvere medarbejdere og skabe rum til at lege og være nysgerrig, selvstændig og kritisk,” lyder det fra SIRI-Kommissionen.

Ifølge kommissionen er de danske medarbejdere generelt kendte for at være kreative, åbne og i stand til at arbejde på tværs af organisationerne.

Og det er netop disse kompetencer, som Danmark bør satse på i forening med digitaliseringen for at forblive konkurrence-dygtige i fremtiden, hedder det.

Kommissionen har som baggrund for rapporten kigget nærmere på fire cases, nemlig SEB, AO Johansen, Odense Universitetshospital og Mørkhøj Skole.

Her står det klart, at vinderne er dem, der investerer i opkvalificering af medarbejderne og satser på ledere, der ‘anerkender personale som en vigtig udviklingsressource og inddrager dem fra starten,” hedder det.

Ifølge SIRI-kommissionen er det afgørende, at man som udgangspunkt i digitaliseringsprojekter fokuserer på værdiskabelsen for både virksomheden, kunderne og medarbejderne.

Det kan lyde som en simpel ting, men er det ikke nødvendigvis.

Det handler ifølge kommissionen om at ‘se implementering af ny teknologi som andet og meget mere end it-projekter, der skal skabe kortsigtede automatiseringsgevinster.’

“Digitaliseringsprojekter kan være et triple win for både virksomheder, kunder og medarbejdere, hvis implementeringen af ny teknologi ses som en del af et organisatorisk forandringsprojekt,” skriver kommissionen.

I forandringsprojekterne spiller medarbejderne en helt central rolle. Deres motiviation og nysgerrighed er de allervigtigste faktorer for, at digitale udviklingsprojekter lykkes.

Du kan læse mere om SIRI-Kommissionens anbefalinger her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect