Anbefalinger: Succes med digitalisering i danske virksomheder kræver fem enkle ting - og medarbejderne er helt afgørende

Danmark har alle muligheder for at udnytte nye teknologier. Det mest centrale af alt er medarbejderne. Forstår du ikke det, får du ikke høstet værdien af den smarte it, lyder det i ny rapport.

Artikel top billede

Medarbejderne står helt centralt, hvis man skal have succes med de digitale projekter. Sådan lyder konklusionen i ny rapport fra den såkaldte SIRI-kommission, der består af 25 medlemmer - herunder en række erhvervs- og it-folk.

Kommissionen er nu klar med sine anbefalinger. De består af fem overordnede anbefalinger til bedre at udnytte nye teknologier:

- Fokusér på at skabe værdi for både virksomheden, kunder og medarbejdere.

- Inddrag medarbejderne.

- Nye kompetencer læres bedst i praksis.

- Digital forandringsledelse handler om at skabe organisatorisk forankring.

- Uddannelsessystemet skal matche bedre.

Leg, nysgerrighed og selvstændighed

“De mest centrale styrkepositioner er traditionen for at involvere medarbejdere og skabe rum til at lege og være nysgerrig, selvstændig og kritisk,” lyder det fra SIRI-Kommissionen.

Ifølge kommissionen er de danske medarbejdere generelt kendte for at være kreative, åbne og i stand til at arbejde på tværs af organisationerne.

Og det er netop disse kompetencer, som Danmark bør satse på i forening med digitaliseringen for at forblive konkurrence-dygtige i fremtiden, hedder det.

Kommissionen har som baggrund for rapporten kigget nærmere på fire cases, nemlig SEB, AO Johansen, Odense Universitetshospital og Mørkhøj Skole.

Her står det klart, at vinderne er dem, der investerer i opkvalificering af medarbejderne og satser på ledere, der ‘anerkender personale som en vigtig udviklingsressource og inddrager dem fra starten,” hedder det.

Ifølge SIRI-kommissionen er det afgørende, at man som udgangspunkt i digitaliseringsprojekter fokuserer på værdiskabelsen for både virksomheden, kunderne og medarbejderne.

Det kan lyde som en simpel ting, men er det ikke nødvendigvis.

Det handler ifølge kommissionen om at ‘se implementering af ny teknologi som andet og meget mere end it-projekter, der skal skabe kortsigtede automatiseringsgevinster.’

“Digitaliseringsprojekter kan være et triple win for både virksomheder, kunder og medarbejdere, hvis implementeringen af ny teknologi ses som en del af et organisatorisk forandringsprojekt,” skriver kommissionen.

I forandringsprojekterne spiller medarbejderne en helt central rolle. Deres motiviation og nysgerrighed er de allervigtigste faktorer for, at digitale udviklingsprojekter lykkes.

Du kan læse mere om SIRI-Kommissionens anbefalinger her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S