Letvægts-version af Windows 10 smeltes ind i Windows 10 som ny ‘mode’ til næste år

Microsoft vil smelte den skrabede letvægts-version af Windows 10 - ‘Windows 10 S’ - ind i Windows 10 som en ny ‘mode’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft vil i løbet af 2019 lukke for den skrabede Windows 10 S, som istedet vil blive smeltet sammen med Windows 10 og her optræde som et nyt ‘mode.’

Windows 10 S blev lanceret sidste år som en standalone-version af Windows.

Der er tale om en særlig version af Windows 10, som Microsoft har udviklet til skrabede Windows-pc’er i Chromebook-klassen - ikke mindst med skole-pc’er i sigtekornet.

Som det var tilfældet med det gamle Windows RT er det i Windows 10 S kun muligt at installere apps fra Microsofts egen Windows Store, mens der er lukket for exe-filer.

Sælges separat i dag

I dag sælger Microsoft Windows 10 og Windows 10 S som separate løsninger.

Indtil videre findes S-versionen imidlertid kun i Surface Laptop samt i en håndfuld pc’er, som er målrettet undervisnings- og skolebrug.

“Win10S er en mulighed for skoler og virksomheder, der ønsker ‘low-hassle/garanteret performance-versionen. Men næste år bliver 10S en ‘mode’ i eksisterende versioner og ikke en selvstændig version,” lyder det fra Microsofts Joe Belfiore, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det betyder, at en ny computer fra 2019 vil kunne starte op med Windows 10 S, hvilket betyder, at udefrakommende .net/win32-programmer vil være blokeret af sikkerheds- og batterimæssige årsager, men hvor du ubesværet kan opgradere til den fulde Windows-version.

Microsoft-bloggeren Pau Thurott har tidligere skrevet, at opgraderingen vil være gratis for ejere af Home-licenser, men koster omkring 300 kroner for brugere af Windows 10 Pro.

Du kan læse mere om Windows 10 S her: Ny Surface Laptop og Windows 10 S: Her er nyhederne fra Microsofts store event.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S