Redningsplan opgivet: Flextronics fyrer 250

Det sidste håb ser nu ud til at være slukket for den nordjyske elektronikfabrik Flextronics. Selskabet måtte i dag opgive en ny redningsplan, da det ikke lykkedes at finde investorer, som ville skyde de afgørende millioner i fabrikken. Derfor blev 250 medarbejdere i dag fyret.

Den nordjyske elektronikfabrik Flextronics må opgive at få en sidste redningsplan til at hænge sammen. Det var ikke muligt at finde en investor, som ville skyde de sidste millioner i virksomheden.

Derfor fyrer den hårdt plagede virksomhed i Pandrup i dag 250 medarbejdere ? 85 procent af virksomhedens ansatte, skriver Nordjyske Stiftstidende.

- Det er fortvivlende. En sort dag, siger administrerende direktør Peter Hinrup fra Flextronics til avisen.

LD trak sig

Ifølge Nordjyske Stiftstidende afviste Lønmodtagernes Dyrtidsfond at gå med i en redningsplan i 11. time og skyde et beløb under 10 millioner kroner i Flextronics.

Det fik redningsplanens anden hovedinvestor Vækstfonden til at trække følehornene til sig. Dermed slukkedes det sidste håb for den nordjyske virksomhed.

- Vi må simpelthen erkende, at Pandrup og Flextronics ligger forkert. Investorerne vil ikke skyde penge i virksomhedens fremtid, siger Peter Hinrup til Nordjyske Stiftstidende. Han vil dog ikke bekræfte avisens oplysninger.

Moderselskab ville ud

Krisen på fabrikken i Pandrup indtraf for alvor i januar, da moderselskabet, verdens største selskab for outsourcet elektronikproduktion, meddelte, at det ville trække sig ud af Danmark.

Det skyldes, at hovedkunden Siemens krævede produktionen flyttet til lande med lavere lønninger, efter medarbejderne i Pandrup havde samlet 33 millioner mobiltelefoner for den tyske elektronikgigant.

Siden har Peter Hinrup og den øvrige ledelse arbejdet på at finde investorer til fabrikken. Ikke for at producere mobiltelefoner, men derimod avanceret elektronik som dvd-afspillere, fladskærme og udstyr til medicinalindustrien.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S