Artikel top billede

Brugerne siver fra Firefox efter kæmpe-release af Quantum - markedsandel falder faretruende

Brugerne fortsætter med at vende ryggen til Firefox, selv om Mozilla for fire måneder siden lancerede kæmpe-opgraderingen Quantum.

Mozillas forsøg på at tilbage-erobre markedsandele på browser-markedet ser ud til at være slået fejl.

I hvert fald fortsætter brugerne med at sive væk fra Firefox fire måneder efter, at Mozillla lancerede en af selskabets hidtil største opgraderinger af Firefox, den såkaldte Quantum-version.

Den kan du læse mere om her: Mozilla klar med Firefox Quantum: Største release i 14 år - men har Firefox overhovedet en chance mod Chrome?

Nye tal fra Net Applications viser imidlertid, at Firefox har tabt markedsandele i marts.

Ifølge tallene anvendte blot 10,3 procent af verdens pc-brugere Firefox i marts efter det største fald for Firefox i de seneste to år. Det svarer til et fald på 1,1 procent.

Brugerandelen nærmer sig nu Firefox hidtil laveste punkt, der ramte selsakbet i sommeren 2016, hvor den røg helt ned på otte procent.

Firefox ramte den største brugerandel i april 2010, hvor mere end en fjerdedel af verdens pc’er kørte med browseren.

Mozilla havde ellers håbet at vende nedturen med lanceringen i november af Quantum, som selskabet dengang kaldte for ‘den største release i 14 år.’

Quantum indeholdte markante hastigheds-forbederinger, nyt brugerinterface og forbedret sikkerhed, men løb fra begyndelsen ind i forskellige problemer - blandt andet herhjemme.

Det kan du læse mere om her: 11 danske netbanker blokeret i ny Firefox-browser: Overbelaster Bankdatas servere

Fortsætter brugerne med at sive væk fra Firefox, kan det blive kritisk for Mozilla, der tjener hovedbestanddelen af sine penge på browseren.

91 procent af Mozillas indtjening kommer fra søgerelaterede royalties for brug af Firefox - eksempelvis fra Google, der betaler for at være default-søgemaskine i Firefox.

Fortsætter markedsandelen med at falde, er det højst sandsynligt, at disse selskaber ikke længere vil betale samme summer for positionen.

Fortsætter udviklingen vil Firefox droppe til under 10 procent i denne måned og til under ni procent i august.

Tallene fra Net Applications viser iøvrigt, at under halvdelen af verdens Mac-brugere nu anvender Apples Safari-browser.

Istedet vender Mac-brugerne sig i stor stil mod Googles Chrome.

Både Chrome samt Microsofts IE og Edge vinder således frem for tiden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling. Tema: Hvor står Danmark i forhold truslen fra DDoS?

22. marts 2023 | Læs mere


Datadrevet forretning 2023

Gennem inspirerende oplæg fra personer, der – på egne eller andres vegne – har formået at udnytte data til at sikre en kant til konkurrenterne, bliver du inspireret til, hvordan din organisation kan lykkes med at høste gevinsterne gennem målrettet investering i databaseret innovation og udvikling og om, hvordan man i praksis spotter potentialet i og værdien af data.

23. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere