TDC-aktionær: Pensionskasser har truet aktionærer til at sælge deres TDC-aktier

TDC-aktionæren Fleming Grunet mener, at pensionskasse-konsortiet, der nu overtager TDC, har brugt ufine metoder til at få TDC-aktionærerne til at sælge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDc skal alligevel ikke afnoteres fra Nasdag-børsen i København, oplyser PFA-topchef Allan Pollack, efter konsortiet DK Kommunikation, som han repræsenterer, onsdag sikrede sig knap 88 procent af TDC-aktierne.

"Vi skal ikke tvangsindløse nogen, når vi ligger på 88 procent. Når der stadig er 12 procent, der ønsker at have aktier, som er børsnoterede, så skal de have lov til det. Vi lever med det her. Vi ser det her billede som endeligt," sagde Allan Polack fra PFA til Børsen fredag.

TDC-aktionær og rigmand Fleming Grunet, der har aktier for cirka tre millioner kroner i TDC, mener nu, at DK Kommunikation har truet sig til få så mange TDC-aktionærer til at sælge deres aktier, skriver ITWatch.

Han mener, at køber-konsortiet tydeligt har indikeret, at det ville afnotere TDC fra børsen.

En afnotering ville betyde, at de aktionærer, der sagde nej til pensionskassernes tilbud, ville risikere at stå med aktier, som ikke kunne omsættes på børsen.

"I Danmark vil regeringen gerne have en aktiekultur, nu gør pensionskasserne alt for at ødelægge den. De udsteder trusler om at ende med unoterede aktieposter, som gør aktierne svært omsættelige. Jeg tror, truslerne har medvirket til, at flere har valgt at sælge," siger Fleming Grunet til ITWatch, hvor han kalder fremgangsmåden for ‘uanstændig.’

Læs også: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S