TDC-aktionær: Pensionskasser har truet aktionærer til at sælge deres TDC-aktier

TDC-aktionæren Fleming Grunet mener, at pensionskasse-konsortiet, der nu overtager TDC, har brugt ufine metoder til at få TDC-aktionærerne til at sælge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDc skal alligevel ikke afnoteres fra Nasdag-børsen i København, oplyser PFA-topchef Allan Pollack, efter konsortiet DK Kommunikation, som han repræsenterer, onsdag sikrede sig knap 88 procent af TDC-aktierne.

"Vi skal ikke tvangsindløse nogen, når vi ligger på 88 procent. Når der stadig er 12 procent, der ønsker at have aktier, som er børsnoterede, så skal de have lov til det. Vi lever med det her. Vi ser det her billede som endeligt," sagde Allan Polack fra PFA til Børsen fredag.

TDC-aktionær og rigmand Fleming Grunet, der har aktier for cirka tre millioner kroner i TDC, mener nu, at DK Kommunikation har truet sig til få så mange TDC-aktionærer til at sælge deres aktier, skriver ITWatch.

Han mener, at køber-konsortiet tydeligt har indikeret, at det ville afnotere TDC fra børsen.

En afnotering ville betyde, at de aktionærer, der sagde nej til pensionskassernes tilbud, ville risikere at stå med aktier, som ikke kunne omsættes på børsen.

"I Danmark vil regeringen gerne have en aktiekultur, nu gør pensionskasserne alt for at ødelægge den. De udsteder trusler om at ende med unoterede aktieposter, som gør aktierne svært omsættelige. Jeg tror, truslerne har medvirket til, at flere har valgt at sælge," siger Fleming Grunet til ITWatch, hvor han kalder fremgangsmåden for ‘uanstændig.’

Læs også: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S