TDC-aktionær: Pensionskasser har truet aktionærer til at sælge deres TDC-aktier

TDC-aktionæren Fleming Grunet mener, at pensionskasse-konsortiet, der nu overtager TDC, har brugt ufine metoder til at få TDC-aktionærerne til at sælge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDc skal alligevel ikke afnoteres fra Nasdag-børsen i København, oplyser PFA-topchef Allan Pollack, efter konsortiet DK Kommunikation, som han repræsenterer, onsdag sikrede sig knap 88 procent af TDC-aktierne.

"Vi skal ikke tvangsindløse nogen, når vi ligger på 88 procent. Når der stadig er 12 procent, der ønsker at have aktier, som er børsnoterede, så skal de have lov til det. Vi lever med det her. Vi ser det her billede som endeligt," sagde Allan Polack fra PFA til Børsen fredag.

TDC-aktionær og rigmand Fleming Grunet, der har aktier for cirka tre millioner kroner i TDC, mener nu, at DK Kommunikation har truet sig til få så mange TDC-aktionærer til at sælge deres aktier, skriver ITWatch.

Han mener, at køber-konsortiet tydeligt har indikeret, at det ville afnotere TDC fra børsen.

En afnotering ville betyde, at de aktionærer, der sagde nej til pensionskassernes tilbud, ville risikere at stå med aktier, som ikke kunne omsættes på børsen.

"I Danmark vil regeringen gerne have en aktiekultur, nu gør pensionskasserne alt for at ødelægge den. De udsteder trusler om at ende med unoterede aktieposter, som gør aktierne svært omsættelige. Jeg tror, truslerne har medvirket til, at flere har valgt at sælge," siger Fleming Grunet til ITWatch, hvor han kalder fremgangsmåden for ‘uanstændig.’

Læs også: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S