Sådan får du sat skub i dit onlinesalg - ni gode råd fra manden, der sælger kaffekapsler for millioner af kroner via Amazon

På ganske få måneder har danske Realcoffee opnået en millionomsætning på salg af Nespressokompatible økologiske kaffekapsler på Amazon. Væksten er i omegnen af 20 procent om måneden. Manden bag den præstation er Lars Mansfeld-Giese, og her er hans ni meget konkrete råd til den, der vil gøre ham kunsten efter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Konkrete, praktiske råd til at komme i gang på Amazon
  • Oversigt over, hvad der er vigtigst
  • Inspiration på baggrund af konkrete erfaringer
1.039
5:15 min
Realcoffee har nu i cirka otte måneders solgt Nespressokompatible kapsler med økologisk kaffe på Amazon i England og Tyskland. På den korte tid er omsætningen vokset til millionklassen, og væksten er i omegnen af 20 procent om måneden.

Ejeren af Realcoffe er Lars Mansfeld-Giese, og han synes, det er en rigtig god ide for nicheprægede danske virksomheder at omfavne den nye salgskanal.

Det giver adgang til nye markeder, der ellers kan være svære at nå, og gør man det rigtigt, kan sprogproblemer reduceres til et minimum. Og så er Amazon formentlig på vej til Skandinavien.

Du kan læse mere om Realcoffees resultater og erfaringer med Amazon her:
Lars sælger kaffekapsler for millioner på Amazon med vækst på op til 20 procent om måneden - men der er en bagside

“Der er da flere alternativer til Amazon, men vi kigger rigtig meget på, hvor der er et stort kundeflow, og der ser vi Amazon som vinder”, siger han.

Amazon er også en ret ukompliceret samarbejdspartner i hans øjne. Det kræver ikke et stort og kompliceret it-setup at komme i gang.

“Faktisk fungerer det også som en udstillingsplatform. Vi har fået henvendelse fra nogle i Canada, som nu vil sælge vores kapsler på Amazon der.”

Her er Lars Mansfeld-Gieses ni konkrete råd til de virksomheder, der gerne vil i sving med at sælge på Amazon.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S