Microsoft betaler 3,7 milliarder til EU

Til trods for at softwaregiganten Microsoft har appelleret sin dom i EU, har selskabet netop betalt den bøde på 3,7 milliarder kroner, som EU idømte det. Microsofts chefjurist mener dog, at EU-dommerne burde skele mere til deres amerikanske kolleger, når de afsiger domme.

Microsoft har betalt den bøde på 3,7 millliarder kroner, som EU i marts idømte softwaregiganten for misbrug af sin dominans på softwaremarkedet.

Det sker, selv om Microsoft ellers netop har fået dele af dommen - hvor selskabet blev dømt til at frigøre sin Windows Media Player fra resten af Windows-styresystemet - suspenderet.

Betalingen kommer samme dag, som en amerikansk appeldomstol har afvist delstaten Massachusetts appel af det forlig, som softwaregiganten i 2002 indgik med den amerikanske regering.

Microsoft: EU burde tage ved lære
I den forbindelse peger Microsofts chefadvokat på, at EU kunne tage ved lære af de amerikanske domstole. Det skriver The Wall Street Journal.

Massachusetts havde udfordret aftalen, som man ikke mente var noget effektivt middel mod konkurrenceforvridning, men måtte gå med uforrettet sag.

Denne afgørelse har ikke haft nogen indflydelse på den dom, som EU har givet Microsoft for konkurrenceforvridning, og som selskabet for nylig appellerede.

Men Brad Smith, Microsofts chefadvokat, mener alligevel, at de euopæiske retsmyndigheder burde skele til den.

- Sagen adresserer flere af de selvsamme spørgsmål, som er grundlaget i Europa og i andre dele af verden, sagde Brad Smith ved en pressekonference.

Han pegede samtidig på, at flere af de tiltag, som EU-domstolene har taget i den oprindelige dom, er blevet afvist ved amerikanske domstole.

Det er efter Microsofts mening sket, fordi de griber for stærkt ind i virksomhedens rettigheder og vil give forbrugerne dårligere produkter, skriver den amerikanske finansavis.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,