Datatilsynet langer ud efter region: Region Syddanmark sløser med kontrol af persondata

Der har ikke været god nok kontrol med sikkerheden hos Region Syddanmark. Regionen har nemlig ikke levet op til persondataloven har Datatilsynet afgjort.

Artikel top billede

Region Syddanmark har ikke haft styr på sikkerheden hos Rambøll, der håndterer regionens persondata.

Sådan lyder det i en afgørelse fra Datatilsynet, der ikke mener at regionen lever op til persondataloven.

“Datatilsynet finder det meget beklageligt, at Region Syddanmark ikke har levet op til persondatalovens krav om indgåelse af en databehandleraftale og kontrol med databehandleren Rambøll. Region Syddanmark har efter Datatilsynets opfattelse derfor ikke levet op til kravene i persondatalovens § 42, stk. 1, og stk. 2.,” står der i afgørelsen.

Læs også: Region Nordjylland aner ikke om den overholder vigtig del af persondataloven: "Vi tager det ud fra almindelig sund fornuft"

Region Syddanmark har nemlig indgået en aftale med Rambøll om, at konsulentvirksomheden skal håndtere persondata for regionen.

Men Region Syddanmark har ikke haft en skriftelig aftale fra 2012 til 2016 med Rambøll eller ført kontrol med sikkerheden hos konsulentfirmaet.

Og det er ikke godt nok, lyder det nu fra Datatilsynet.

I afgørelsen forklarer Region Syddanmark at efter afgørelsen overvejer regionen at oprette en stilling, der skal sikre, at der i fremtiden bliver ført tilsyn med de parter, der håndterer personoplysninger for Region Syddanmark.

Sikkerheden halter også hos andre regioner

Region Syddanmark er dog ikke den eneste region, hvor det kniber med at overholde persondataloven.

I marts måned i år kom der nemlig en afgørelse fra Datatilsynet, hvor Region Hovedstaden fik kritik af tilsynet, fordi ansatte på Rigshospitalet Glostrup brugte en google-kalender til at dele oplysninger om flere patienter.

Det kan du læse mere om her: Region Hovedstaden fanget i brud på persondataloven: Brugte Google-kalender til at håndtere oplysninger om kræftpatienter

Læs også: Danske regioners it-sikkerhed sejler: 27.000 medarbejdere har admin-rettigheder i en af regionerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job