Morgen-briefing: Tidligere Mærsk-folk bag ny kryptovaluta / Amazon åbner personale-fri butikker i nye byer / Vodafones topchef trækker sig

Tidligere Mærsk-folk bag ny kryptovaluta. Amazon åbner personale-fri butikker i nye byer. Vodafones topchef trækker sig. Danske Bank investerer 25 millioner kroner i Spiir. SAS satser millioner på wifi i fly.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Tidligere Mærsk-folk bag ny kryptovaluta

Den danske iværksættervirksomhed Blockshipping er klar med sin egen kryptovaluta med navnet ‘container crypto currency,’ skriver Børsen.

Håbet er at rejse 150 millioner kroner.

“Nu er butikken åben, og det er et stort bjerg at kravle hen over. Vi har oplevet stor interesse fra hele verden, og der er kommet bud fra potentielle kunder og folk i kryptoverden. Derudover er vi af forskellige hjemmesider blevet vurderet til at være en af de bedste ICO’s baseret på vores forretningsmodel," siger stifter og direktør Peter Ludvigsen til avisen.

Amazon åbner personale-fri butikker i nye byer

Amazon er på vej med flere mandskabs-fri butikker, efter selskabet i en periode har testet teknologien af i sin prototype-butik, Amazon Go, i hjembyen Seattle.

I første omgang vil selskabet åbne Amazon Go-butikker i Chicago og San Francisco og søger lige nu efter butikschefer.

Computerworld var fornylig på besøg i Amazon Go i Seattle.

Dette besøg kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Vodafones topchef trækker sig

Det amerikanske tele-firma Vodafones topchef, Vittorio Colao, trækker sig fra posten til oktober, hvor han bliver afløst af selskabets nuværende finansdirektør, Nick Read.

56-årige Vittorio Colao har stået i spidsen for tele-kæmpen, der er verdens næststørste mobilselskab, i de seneste 10 år.

Under hans ledelse er kundebasen blevet fordoblet til 536 millioner kunder i 25 lande, og selskabet har gennemgået store forandringer.

Du kan læse Vodafones meddelelse om direktørens exit her..

Danske Bank investerer 25 millioner kroner i Spiir

Danske Bank investerer 25 millioner kroner i den aarhusianske budget-app Spiir, som omkring 200.000 danskere anvender, skriver Børsen.

Med investeringen får Danske Bank adgang til Spiirs teknologiske platform, som blandt andet anvendes til at trække data fra en række nordiske platforme

Spiir vil blandt andet bruge pengene på at ansætte flere medarbejdere. Det er således målet, at selskabet skal have 50 ansatte ved udgangen af 2019.

SAS satser millioner på wifi i fly

SAS gør efter en investering på anslået et trecifret millionbeløb klar til at indføre wifi på de korte og mellemlange distancer, skriver Børsen.

Inden september skal 43 SAS-fly være udstyret med trådløst internet.

"Vores kunder vil gerne have mulighed for at arbejde om bord, streame tv-serier eller være online på sociale medier, og der har den tilgængelige løsning indtil nu ikke været god nok. Højhastigheds-wifi er en vigtig investering," siger koncerndirektør i SAS, Lars Sandahl Sørensen, til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S