Bankdata har brændt en halv milliard af på compliance-projekter: "Det er saftsuseme mange penge"

Interview: Bankdata har siden 2015 spenderet tæt på en halv milliard kroner på compliance-projekter. Pengene er gået til at sikre, at de øgede krav til den finansielle sektor overholdes. Sådan har virksomheden grebet det an.

Artikel top billede

Claus Hjort Bjerre, administrerende direktør hos Bankdata.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Bankdata forholder sig til øget regulering og compliance-krav
  • Bankdatas formel på succes med compliance-projekter
  • Hvad der kommer ud af compliance-projekterne
1.078
5:30 min
"Det er saftsuseme mange penge," siger Claus Hjort Bjerre, administrerende direktør hos Bankdata, til Computerworld om de penge, der er investeret i compliance i de forgangene år i Bankdata.

Compliance fylder meget i den finansielle sektor i disse år og har store konsekvenser for bankerne, som skal leve op til de stigende lovkrav. Det ser man også på størrelsen af den pengepose, der er bliver brugt på udviklingsposten.

Bankdatas samlede regning for it-udvikling på complianceområdet lød alene i 2017 på

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S