USA-militær frygter digitale cola-spioner

Coca-Colas sommerkampagne omfatter mobiltelefoner med GPS-udstyr forklædt som cola-dåser, og det har fået det amerikanske militær til at tage sine forbehold af frygt for spionage.

Coca-Colas sommerkampagne har givet anledning til panderynker hos det amerikanske militær, skriver Associated Press.

Læskedrikgiganten har nemlig sendt 100 specielle Coca-Cola-dåser med indbygget mobil-telefon og GPS-chip ud på butikshylderne, sampakket med helt almindelige cola-dåser.

Nu frygter militæret, at de højteknologiske blikdåser kan blive brugt til spionage.

Militæret har derfor bedt militærfolk på en række amerikanske baser om at lade eventuelle medbragte Coca-Cola dåser inspicere af en sikkerhedsgruppe, når de kommer til møder, hvor følsomme informationer skal drøftes.

Hos Coca-Cola afviser man dog, at man kan forveksle promo-dåserne med den ægte vare ? og påpeger samtidig, at det kun er hos Coca-Cola selv, at man kan modtage GPS-informationen, skriver Associated Press.

Informationen skal bruges til at lokalisere ejeren af den specielle dåse, som vinder en række præmier i forbindelse med sommerkampagnen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS