Sådan har det danske telemarked udviklet sig i 2017: De vigtigste pointer fra Danmarks spritnye telestatistik

Få nøgletallene og de vigtigste trends fra den nye telestatistik.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Energistyrelsens halvårlige telestatistik er ude, og med den følger et overblik, hvordan landet ligger, når det handler om danskerne forbrug af data både ude og hjemme.

Tallene er udarbejdet ud fra data som de danske teleselskaber har indberettet og den fulde 34-sider lange rapport kan granskes her.

Herunder følger de vigtigste tal og trends fra rapporten.

Markant flere har fået adgang til hurtigt bredbånd

2017 har været et godt år for fibernetværk, som igennem året er blevet udrullet til mange kunder.

I løbet af andet halvår 2017 har 225.000 nye danskere tegnet abonnement på mellem 100 og 300 Mbit/s, hvilket dermed gør segmentet til den anden mest populære kategori (27,3 procent) bag 10-30 Mbit/s abonnementerne som tegner sig for 30,5 procent af markedet.

Kabel-tv og fibernet-abonnementerne tegner sig nu for 54,3 af bredbåndspakkerne.

Det aldrende og sløve kobbernet er dermed på retræte og tegner sig nu for 38,4 procent af markedet.

De resterende forbindelser er fordelt over trådløst bredbånd (0,8 procent) og LAN-forbindelser (6,5 procent).

Læs også: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

Datatrafikken vokser - langsommere

De hurtigere forbindelse bidrager til, at danskerne bruger data som aldrig før.

I alt er der blevet up- og downloadet 2.468.000 TB data over bredbåndsforbindelsen, mens mobilnetværket i alt tegner sig for en trafik på 270.000 TB.

Per bruger og per måned svarer det til 157 GB bredbåndstrafik og 20,7 GB mobil datatrafik.

I forhold til samme periode året før, svarer det til en vækst på i snit 14,5 procent per halvår igennem de to sidste semestre.

Det udgør et markant fald i forhold til tidligere, hvor datatrafikken stod for en halvårlig vækst på omkring 30 procent per halve år.

Vi bruger stadig mobilen til at ringe

Mens der bruges mere og mere data både på mobilen og hjemmets øvrige enheder, er mobilen fortsat flittigt brugt til at ringe fra.

I forhold til samme periode sidste år er antallet steget, mens den i forhold til forrige semester er faldet – givetvis på grund af nogle sæsonudsving.

En undtagelse er udlandstrafikken, hvor de dyre udlandsopkald i stigende grad skrottes.

I alt blev der foretaget 37 minutters udlandsopkald per abonnent i sidste semester mod 39 og 42 i perioderne før.

Markedet for sms’er og taletidskort kollapser

Mens telefonen fortsat bruges flittigt står det galt til med sms-trafikken, og samtidig er markedet for taletidskort helt kollapset.

Antallet af sendte sms’er er gået 9,3 procent tilbage i forhold samme periode året før, mens antallet af taletidskort er dykket med hele 21,5 procent.

Også fastnettelefonien er i nedgang, med en tilbagegang på 7,1 procent over det seneste år.

Se også: Der er rift om midlerne fra dansk bredbåndspulje: Så mange vil have del i millionerne

Priserne bliver der ikke pillet ved

Mens datatrafikken vokser og hurtigere abonnementer bliver tilgængelige, bliver der ikke pillet synderligt ved abonnementspriserne.

Igennem til de seneste tre år, har prisen på et bredbåndsabonnement ikke flyttet sig nævneværdigt.

Det er til trods for, at selve abonnementets indhold ikke har ændret sig – et 20/2 abonnement løber i dag op i det samme som i 2015. Enkelte abonnementer på mobilt bredbånd er endda blevet dyrere.

Færre bundles

De såkaldte bundlede tjenester, hvor abonnementer leveres i pakker sammen med en eller flere tjenester såsom streaming, tv eller anden underholdning er på retur.

I alt har 941.000 abonneter i dag en form for bundle i deres abonnementer. Det er 118.000 færre end sidste år.

Læs også: Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S