Artikel top billede

Fyringer kan være på vej i kølvandet på KMD-outsourcing: "Vi vil sammen med IBM bruge resten af året på at se på medarbejdernes kompetencer"

Interview: KMD outsourcer 300 ansatte til IBM, men efter nytår er det antal efter alt at dømme reduceret til færre medarbejdere. Det bekræfter KMD over for Computerworld.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvorfor der forventes reduktioner blandt de 300 medarbejdere, der flyttes over til IBM
  • Indblik i hvordan dialogen mellem KMD og IBM har været
694
3:30 min
Det er ikke alle medarbejdere, der kan forvente at beholde deres job, når IBM 1. oktober overtager 300 KMD medarbejdere i en milliardaftale.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts nye europæiske løfter løser ikke alle problemer, men særligt et punkt vækker glæde, siger Henning Mortensen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er priserne: Europæiske cloud-løsninger er langt billigere end de amerikanske giganter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kæmpe it-system til politiet bliver yderligere et år forsinket - kan nu først være klar i slutningen af 2026

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

"Et tillidsbrud" fra Microsoft: I denne populære Windows-funktion kan man logge ind med et udløbet password

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge